19 yıl sonra aydınlatılan ‘Kasım Aydın’ cinayeti sanıklarına ağırlaştırılmış müebbet

Kocaeli’nin Derince ilçesinde, 2001’de darbedildikten sonra boğularak öldürülen Kasım Aydın’ın (20), 19 yıl sonra yakalanan cinayet şüphelileri Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz’a ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi.

Yenikent Mahallesi’ndeki parkta 30 Haziran 2001’de darbedildikten sonra boğularak öldürülmüş kişi bulundu. Cansız vücudun, askerden dağıtım müsaadesi için gelen Kasım Aydın’a ilişkin olduğu belirlenirken, cinayeti işleyenler tespit edilemedi.

DOSYA 2020’DE TEKRAR AÇILDI

Dosyayı 2020’de tekrar açan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet ve Gasp Ofis Amirliği takımları, Aydın’ın o yıllarda arkadaşı olan Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz’ın cinayet şüphelileri olduğunu belirledi. Korkmaz’ın diğer hatadan cezaevinde olduğu tespit edilirken, yakalanan İlkme ise 24 Aralık 2020’de tutuklandı.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın karar duruşması görüldü. Duruşma salonunda tutuklu sanıklar Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz, Kasım Aydın’ın ailesi ile avukatlar hazır bulundu. Tarafların son savunmalarını alan mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı.

Sanıkların ‘bir kabahati gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak maksadıyla taammüden öldürme’ cürmünü işlediğinin sabit olduğuna karar veren mahkeme heyeti, Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz’ın ağırlaştırılmış müebbet mahpus ile cezalandırılmasına hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.