2022 KPSS Alan sınavı iptal edilecek mi? (Sorular sızdırıldı iddiası)

Son dakika haberi! Haftasonu gerçekleştirilen KPSS’deki sorular tartışma yarattı.

Soruların imtihandan evvel bir yayınevinin deneme imtihanında çıktığı öne sürüldü. Sav ÖSYM tarafından yalanlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Şurası’na talimat verdi. Savların araştırılması sürecinde ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün ise vazifeden alındı.

KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri imtihanında soruların sorulardan kimilerinin bir yayınevinin deneme imtihanında çıktığına yönelik tezler toplumsal medyada yer aldı.

ÖSYM, bir açıklama yaparak ”İddiaların temelsiz olduğu anlaşılmıştır” dedi.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvel devlet Denetleme Konseyini harekete geçirdi akabinde açıklama yaptı. İnceleme sonucunda elde edilen dataların titizlikle kıymetlendirilerek gerekli adımların acilen atılacağını söyledi. “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

Ardından da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, ÖSYM Lideri Halis Aygün vazifeden alındı. Yerineyse Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı.

Devlet Denetleme Heyeti’nin kabahat duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı savlarla ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında savların odağındaki Yediiklim Yayınevi’nin Kızılay’daki merkezi ile Ostim’deki matbaasında arama gerçekleştirildi.

2022 KPSS İPTAL EDİLECEK Mİ?

İddialara mevzu olan soru sayısının 20-30 olarak belirtiliyor.

İhtimaller ortasında yer alan soru iptali durumunda KPSS puanlarını epeyce fazla etkileneceğini, bu yüzden de imtihanın iptal edilmesinin çok daha güçlü bir mümkünlük olduğu söyleniyor.

HAFTA SONU YAPILACAK KPSS ALAN İMTİHANI ERTELENİR Mİ?

Şimdi hem imtihanın ya da birtakım soruların iptal edilip edilmeyeceği hem de başka KPSS ile ilgili bir erteleme olup olmayacağı merak ediliyor.

Henüz mevzuya ait bir açıklama yapılmamış olsa da milyonlarca adayın gözü alınacak kararda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.