59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nde onur mükafatı alacaklar açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Şenlik Direktörü Ahmet Boyacıoğlu, İdari Yöneticisi Cansel Tuncer ve Sinema Forum Moderatörü oyuncu Damla Sönmez ile otelde düzenlendiği basın toplantısında, şenliğin 1 Ekim’de kortejle başlayacağını söyledi.

Aynı vakitte Şenlik Lideri olan Böcek, iki yıldır tüm insanlığın salgının, felaketlerin gölgesinde olmasına karşın kara bulutların sanatın ışığıyla dağılacağına inanarak şenliği düzenlediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Birliğimizi, berberliğimizi, umudumuzu sanatın çatısı altında buluşarak pekiştirdik. Onur ödüllerimizin sahipleri Perihan Savaş ve Erkan Can’a, ‘Yaşam Uzunluğu Muvaffakiyet Ödülü’nü alacak olan Zerrin Tekindor’a sanat dolu kaç yıllar diliyorum. Yarım asrı geride bırakan şenliğimiz, sinemamızın tarihidir ve o tarih, taşıdığı bedellerle manalıdır. Sanatkarlarımızın halkımızla buluştuğu ve salgın nedeniyle orta vermek zorunda kaldığımız klasik kortejimizi yine düzenliyoruz.”

Yakında açılışını yapacakları Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’nde bu yıl birinci defa sinema gösterimlerinin yapılacağını belirten Böcek, bu yıl birinci kere “Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması” düzenleyeceklerini tabir etti.

Böcek, tüm sanatseverleri şenlik coşkusunu yaşamak ve hoşlukları paylaşmak için 1-8 Ekim’de Antalya’ya davet etti. Festival Direktörü Ahmet Boyacıoğlu da memleketler arası müsabaka ve dünya sineması kısmı üzerinde çalışmaların sürdüğünü, şenlikte sinema biletlerinin 3 ve 5 liradan satılacağını aktardı.

Gazetecinin, “Yurt dışı ve içinden kaç sanatçı gelecek? Evvelki periyotta birçok sanatçı bize davetiye gelmedi diye eleştirmişti” sorusu üzerine Boyacıoğlu, 2019’da 907 konuk varken salgın nedeniyle 2020’de bu sayının 187’ye düştüğünü hatırlattı.

Geçen yıl da salgın nedeniyle davetli sayısını hudutlu tuttuklarını vurgulayan Boyacıoğlu, bu yıl 600’a yakın konuğun olacağını belirtti. Birçok sefer gelmesine karşın Antalya’nın bu kadar tanınan olduğunun farkında olmadığını anlatan Boyacıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim de imkanlarımız sonlu, paralarımız sonsuz değil. Yatak kapasitemiz de sonlu. Şuna sevinmemiz lazım Antalya’da çok önemli turizm aktivitesi var. Birtakım oteller yatak veremiyor, zati satılmış. Antalya’da 2 bin 500-3 bin kişiyi ağırlayabilecek maddi manevi imkanımız yok. Herkes Antalya’ya gelmek istiyor hoş kent lakin herkesi de çağıracak imkanımız maalesef yok. Düşünün sinema takımları geliyor. Heyetlerimiz, ulusal basın, memleketler arası konuklarımız var. Tüm bunları topladığınız vakit… Bazen telefonumu kapatmak geliyor içimden zira birçoklarını tanıyorum. ‘Abi bizi de mi çağırmayacaksın?’ üzere bir şey geliyor mesela. Koynuma da alamıyorum, anlatabiliyor muyum? Yani birtakım imkanlarımız maalesef hudutlu.”

FİLİZ AKIN VE EDİZ HUN

Film Forum Moderatörü ve oyuncu Damla Sönmez ise yılın en âlâ sinemalarının Antalya’da seyirciyle buluşacağını belirterek, Antalya Sinema Forum’un 2-4 Ekim’de Antalya’da, 4-6 Ekim’de ise çevrim içi gerçekleştirileceğini söyledi.

Festivalin İdari Yöneticisi Cansel Tuncer, şenliğin görsel kimliği olan afişinde sinema sanatkarları Filiz Akın ve Ediz Hun’un 1970 üretimi Ankara Ekspresi sinemasının setinde çekilen fotoğrafının yer alacağını kaydetti.

Festivalde, belediyenin ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliğinin katılımıyla “Yeni Kuşak Sinema Okulu Projesi”ni hayata geçireceklerini bildiren Tuncer, bu kapsamda kız öğrencilerin çektiği 5 sinemanın gösterimlerinin yapılacağını, projeyle sinemada meslek yapmak isteyen kız öğrencilerini destekleyeceklerini kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.