AB: Kosova ile Sırbistan giriş çıkışlar konusunda mutabakata vardı

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Kosova ile Sırbistan giriş çıkışlar konusunda mutabakata vardı” dedi.

Sırbistan ve Kosova ortasında geçtiğimiz günlerde artan tansiyonun akabinde AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den yeni bir açıklama geldi.

“AB GARANTİ ALDI”

Borrell toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada AB kolaylaştırıcılığında yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında iki ülke ortasında muahedenin sağlandığını belirterek, “Sırbistan, Kosova kimliği taşıyanlar için giriş- çıkış evraklarını kaldırmayı kabul etti ve Kosova’da Sırp kimlik sahipleri için bu evrakları istemeyeceğini açıkladı. Kosovalı Sırplar ve başka tüm vatandaşlar, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ve Sırbistan ortasında serbestçe seyahat edebilecekler. AB, bu gayeyle Kosova Başbakanı Albin Kurti’den garanti aldı” tabirlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kosova’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi planlanan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasına saatler kala tansiyon yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da siren ve silah sesleri yükselmiş, Sırplar kimi yollara barikatlar kurmuştu.

Polis, silah seslerini doğrulamış hayatını kaybeden ya da yaralanan olmadığını tabir etmişti. Sirenlerin ise 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulamasını protesto etmek maksadıyla kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya davet etmek için çalındığı aktarılmıştı.

Daha sonra ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier, Kosova hükümetine kararı 1 ay ertelemeyi önermiş, Kosova ise kararı 1 Eylül’e ertelemeyi kabul etmiş ve gerginlik son bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.