ABD Dışişleri Bakanlığı ‘Türkiye neden karşı çıkıyor’ sorusunu geçiştirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, günlük basın brifinginde, Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili yaklaşımına ve sürecin gidişatına ait soruları yanıtladı.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ SORULARA NET KARŞILIK VEREMEDİ

Price, Türkiye’nin bu iki ülkenin üyeliğine neden karşı çıktığıyla ve ne cins talepleri olduğuyla ilgili sorulara net cevaplar vermezken, Türk yetkililerin münasebetlerini açıkladıklarını ve bunların kamuoyu tarafından bilindiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Berlin’de görüştüğünü ve çarşamba günü de New York’ta görüşeceklerini kaydeden Price, bu görüşmelerin ayrıntılarına girmeyeceğini lakin tarafların tüm hususları açıklıkla ele aldığını söyledi.

“KONSENSÜSÜN KATİYETLE KORUNABİLECEĞİNE EMİNİZ”

Price, “Finlandiya ile İsveç’in ittifaka katılması istikametinde ittifak içinde güçlü bir konsensüs vardı ve biz bu konsensüsün katiyetle korunabileceğine eminiz” değerlendirmesini yaptı.

Ankara’nın Washington’dan spesifik bir talepte bulunmadığını belirten Price, fakat devam eden diplomatik görüşmelerle ilgili ayrıntılara da girmeyeceğini lisana getirdi.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ DE BİREBİR DEĞERLENDİRMEYİ YAPTI

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden’la birlikte Buffalo kentine giderken uçakta basın mensuplarına gündemi pahalandıran Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de Price ile benzeri tabirler kullandı.

Sözcü Jean-Pierre, Türkiye ve ABD dışişleri bakanlarının Berlin’de bir görüşme gerçekleştirdiğini anımsatarak, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda NATO ülkelerinin bir konsensüse ulaşacağına inandıklarını söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.