ABD Dışişleri duyurdu: Biden 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyacak

ABD Başkanı Biden’ın da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma niyetinde olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

 ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un yarın 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıdıklarını açıklayacaklarını duyurdu.

KARAR YARIN AÇIKLANACAK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter, Washington’un yarın 1915 olaylarına ilişkin kararını açıklayacaklarını söyledi. Porter, düzenlediği basın toplantısında “Ermeni soykırımı ile ilgili olarak, yarın için bir açıklama bekleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Yetkili, konuya ilişkin daha fazla detay vermedi.

BİDEN ERDOĞAN’A DA İLETTİ

ABD Başkanı Biden’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıma niyetinde olduğunu ifade ettiği öğrenildi. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Biden’ın görüşme sırasında Erdoğan’a 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıma niyetinde olduğunu belirttiğini ifade etti.

ADAY İKEN SÖZ VERMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl başkan adayı iken yaptığı 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasında, olayları ‘soykırım’ olarak tanımlamış ve başkan seçilmesi halinde bu yöndeki bir Kongre tasarısına destek vereceğini ifade etmişti. Biden, “benzer bir trajedinin bir daha asla tekerrür etmemesi için Ermeni Soykırımı’nı tanıma ve evrensel insan haklarını, yönetiminin en önemli önceliği yapma” sözü vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir