ABD Enflasyon Verisi Bekleniyor! Bitcoin ve Altın Ne Olur?

Piyasaları etkilemesi muhtemel ABD enflasyon verisi, bugün geliyor. Kripto ve altın piyasadaki tüm gözler bu verilerde olacak. Peki altın ve Bitcoin, verilere nasıl tepki verecek?

ABD enflasyon verisi için genel bakış

Yatırımcıların merakla beklediği ABD enflasyon verisi, bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. Bu verilerin Federal Reserve’in, bir sonraki hareketi belirlemesi mümkün. Bu yüzden BTC ve daha geniş piyasa bu verilere odaklanmış durumda.

Beklentiler, ülkenin enflasyonuna ilişkin yakından takip edilen bir rapor olan ABD TÜFE’sinin Nisan ayında tüketici fiyatlarının Mart ayındaki seviyelerle tutarlı olacak şekilde yüksek kalmaya devam ettiği yönünde. Buna göre piyasalar, geçen ayki TÜFE’nin Mart ayında kaydedilen yıllık artışa paralel olarak bir önceki yıla göre %5 artmasını bekliyor. Normal TÜFE olan aylık TÜFE’de %0,4’lük bir artış olacağı tahmin ediliyor.

Ne olursa olsun, tahmin doğru olsa bile, artış Fed’in %2’lik hedefinin üzerinde kalacak. Bu da son zamanlarda enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltme çabalarına ilham verdi. 3 Mayıs’ta Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) artışlarda olası bir duraklamanın ipuçlarını verdi. Bunun için de Fed, Haziran toplantısından önce gelen verileri değerlendirme niyetini gerekçe gösterdi.

Bir sonraki FOMC toplantısından önce bir TÜFE açıklaması daha olacak. Haziran ayı raporunun Fed faiz kararından bir gün önce açıklanacağını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, gerçek ve tahmini TÜFE verisi arasındaki farkın, verinin kendisinden ziyade altın ve Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını unutmamak gerekiyor.

Kripto piyasası için çıkarımlar

Bitcoin’in 30.000 dolar seviyesine yükselmesi, ABD enflasyon verisi açıklamasıyla birlikte teste tabi tutulacak. Kripto analisti Lockridge Okoth, BTC’nin teknik görünümüne etkisini değerlendiriyor. Boğalar, Fed’in bir sonraki faiz artışının büyüklüğünü belirleyeceği için veri açıklaması öncesinde temkinli ancak iyimser. BTC ayıları Bitcoin fiyatını 27.221 dolar civarında kritik bir destek seviyesine çekti. Şimdi lider kripto yön eğiliminden yoksun ve yana doğru hareket ediyor. Büyük ihtimalle piyasa oyuncularının ilk tepkisi, bir düzeltmeden önce sahte bir hareket olacaktır. Bu durum, çoğu başarılı yatırımcının neden TÜFE günlerinde işlem yapmadığını ve piyasanın oturmasını beklediğini açıklıyor.

Genel görünüme göre, Bitcoin’in yukarıya sahte bir çıkış yapması mümkün. İşlerin yavaşlama eğiliminde olduğu yaz aylarına kadar düşüş trendini sürdürmek için bir geri çekilmeden önce potansiyel olarak 30.441 doların üzerine çıkması olası. Aylık TÜFE’de beklentilerin üstünde bir artış muhtemelen Fed’in parasal duruşunu yeniden gözden geçirmesine neden olacak. Ayrıca, yönetim kurulu genelinde bir ABD Doları satın alma çılgınlığına yol açacak. Bu da Bitcoin ve kripto için zararlı ve dolayısıyla düşüş eğilimli olacaktır.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca oldukça sabit bir makro zeminin ortasında, Bitcoin ağ trafiği hakkındaki son yorumlarının ardından bazı gözler Binance borsasında da olacak. BTC bir işlem aralığında sıkışmış gibi. Bu yüzden, Wall Street’te riskten kurtulma anı yaşamak, kriptoları Mart ortasında görülen en düşük seviyelere doğru göndermek için yeterli olabilir.

BTC 1 Günlük Grafik

Tersine, aylık TÜFE’de beklenenden daha düşük bir artış, piyasanın güvercin bir Fed politika değişikliği için konumlandığını görecek. Böylece, kripto piyasasını yenilenen alım baskısı altına sokacaktır.

Yatırımcılar, ABD enflasyon verisi’nde ipucu arayacak

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, dün önemli ABD enflasyon verisi öncesinde yükselişe geçti. ANZ Bank’taki ekonomistler sarı metalin yumuşak bir raporla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını bekliyor. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yatırımcılar, Fed’in faiz oranı yörüngesine ilişkin herhangi bir ipucu arıyor. Değerli metal birkaç seanstır tüm zamanların rekor seviyesinin hemen altında, 2.020 dolar civarında seyrediyor. Tüketici fiyatlarının gevşediğine dair herhangi bir işaret bu rekorun tehdit altında olduğunu gösterecek.

Altın fiyatı için kilit seviyeler

Teknik analist Anil Panchal, Technical Confluence Detector üzerinden altın için kilit seviyeleri belirliyor. Altın fiyatı üç günlük ilk kaybı yazdırırken 2.050 dolar engelini geçememeyi haklı çıkarıyor. Bununla birlikte, günlük grafikteki Bollinger’in üst bandı, Pivot Noktası bir günlük R2’ye ve yukarıda belirtilen seviyeyi altın için önemli bir yukarı yönlü engel olarak belirtmek için önceki ayın en yüksek seviyesine katılıyor.

Altın fiyatlarındaki son geri çekilmenin, bir aylık Fibonacci %23,6, bir günlük Fibonacci %61,8 ve saatlik grafikteki Bollinger alt bandı dahil olmak üzere 2.025 dolarlık destek birleşiminden onay alması gerektiğini belirtmek gerekir. Altın fiyatı 2.025 dolarlık temel desteğin altına gerilerse, aylık Fibonacci %38,2, bir günlük S2 Pivot Noktası ve 10-DMA’dan oluşan 2.010 dolar seviyesine hızla düşmesi mümkün. Bu seviyeyi kırması durumunda 2.000 dolarlık yuvarlak rakama meydan okumasına yol verecektir.

Alternatif olarak 5-DMA, Fibonacci’nin bir günlük %23,6’sına katılarak 2.035 dolar civarında hemen yukarı yönünü koruyor. Ayrıca, bunun kırılması altını bir aylık Pivot Noktası R1 de dahil olmak üzere 2.045 dolar engeline doğru yönlendirebilir. Bunu takiben, bir günlük Bollinger üst bandı, bir günlük Pivot Noktası R2 ve önceki ayın en yüksek seviyesi dahil olmak üzere çok önemli olan 2.050 dolar direnç birleşimi, altın alıcıları için anahtar olacak. Altının 2.050 doları aşması durumunda, ATH seviyesi olan 2.080 dolar ön plana çıkacaktır.

Technical Confluence Detector

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir