AKP’li Lider Osmanlı Kafe ihalesini ‘Aciliyeti vardı’ diye savundu

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, belediyeye ilişkin bütün toplumsal tesisleri ziyan ettikleri teziyle tek tek kiraya verirken, AKP’li eski Belediye Lideri Adem Bektaş’a 3,5 milyon liraya acil durumlar için kullanılan 21/B hususuyla “Osmanlı Kafe” ihalesini vermesi reaksiyon çekti. CHP’liler yazılı soru önergesi vererek bilgi istedi. Lider Demir, “Aciliyeti vardı” diye karşılık verdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin bütün toplumsal tesisleri ziyan ettiği gerekçesiyle kiralamaya çalışan AKP’li Belediye Lideri Mustafa Demir geçtiğimiz Mayıs ayında, İlkadım ilçesi Rasathane Mahallesi’nde yıkılan metruk binanın yerine yaklaşık 3 milyon 883 bin 230 lira maliyeti olan Osmanlı Kafe yaptırmak için ihale yaptı.

Doğal afetler, salgın hastalıklar, can yahut mal kaybı tehlikesi üzere acil durumlarda yapılan 21/B unsuruna nazaran pazarlık yordamıyla yapılan ihale, 3 milyon 500 bin liraya Atakum ilçesinde 2004-2009 yıllarında AKP’den Belediye Lideri olan Adem Bektaş’a verildi.

Eski Lider Bektaş da 180 günde tamamlanacağı açıklanan Osmanlı Kafe’nin imaline yer tesliminin akabinde başladı. Fakat, SÖZCÜ’nün ortaya çıkardığı adrese teslim ihale Belediye Meclis Toplantısı’nda tartışmalara neden oldu.

OSMANLI KAFESİNİN ACİLİYETİ VARMIŞ

CHP Meclis Üyeleri yazılı soru önergesi vererek, “Kafe ihalesinin neden doğal afetler için düzenlenen 21/b hususuna nazaran verildiğini, pazarlık tarzı ile yapılan ihalenin AKP’li eski lidere verildiğini, belediyeye ilişkin toplumsal tesislerin ziyan etmesine karşın neden bir kafe ihalesinin düzenlendiği” sordu.

Belediye Lideri Mustafa Demir, yazılı soru önergesine kelamlı olarak karşılık vererek, “Bu ihale geçmişini uygun inceleyin. Samsun’da belediye başkanlığı yapmış çok sayıda isim var. Pazarlık metodu ile verilmesini de, süreci görüyorsunuz. Şuanda fevkalâde bir durum kelam konusu, maddede o tabir edilmemekle birlikte yapılma gereği duyulmuştur, oranın aciliyeti var. Bir nokta daha var. Orası halka hizmet için. Belediyenin hala ziyan eden tesisleri var. Biz onları işletiyoruz. Lakin belediyelerin işletmemesi gereken tesisleri işletiyoruz. İnsanlara hizmet edecek, gençlerin ders çalışacakları çok şık bir bina olacak. Bu açıdan süreç çalışmıştır ve inşaat başlamıştır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.