Alkol ruhsatına AKP ve MHP ‘evet’, CHP ‘hayır’ dedi: ‘Önyargıların kırılmasında çok hoş bir olgu oldu’

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ağustos ayı meclis toplantısında, Yunusemre ilçesi Uncubozköy Mahallesi’nde bulunan Manisa Meydan AVM’nin alkollü yer olarak tespit edilmesi ile ilgili İmar ve Bayındırlık ile Hukuk ve Tarifeler komitelerinin talebi görüşüldü.

CHP, DÜZGÜN Parti ile Cumhur İttifakı ortağı Büyük Birlik Partisi (BBP) üyeleri, alkol ruhsatı bekleyen öteki yerler olması ve şartları yerine getirmediği gerekçesiyle işletmelere alkollü yer ruhsatı verilmesine ‘ret’ oyu; AKP ve MHP’li meclis üyeleri ise ‘kabul’ oyu kullandı. Kabul ve ret oylarının eşit çıkması üzerine Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün, ‘kabul’ tarafında oy verdi. Teklif, oy çokluğuyla kabul edilmiş oldu.

Ret oyu kullanan üyeler, AVM’nin bulunduğu alanın etrafında Manisa Adalet Sarayı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi ve Tıp Fakültesi, Manisa Emniyet Müdürlüğü ve Manisa Müftülüğü hizmet binası olduğuna dikkat çekti.

“DAHA EVVEL REDDETTİKLERİ YERLERE NAZARAN BU YER DE UYGUN DEĞİLDİ”

Konuya ait tartışmalar sürerken ANKA Haber Ajansı’ndan Çağatan Akyol‘a konuşan CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban, Balaban, Cengiz Ergün’ün teklifiyle alkol ruhsatı konusunun gündeme geldiğini söyledi. Herkesin ömür biçimine saygılı olduklarını vurgulayan Balaban, “Alkol kullananlar da bizim vatandaşımızdır, alkol kullanmayanlar da bizim pahalı vatandaşlarımızdır” dedi. Balaban, şöyle konuştu:

“Biz daha evvel de birçok bölgede alkol ruhsatı verilmesi konusunda uygun yerlerde ‘evet’ dedik lakin ne hikmetse AKP ve MHP’liler, bunların hepsine karşı çıktılar. Bu karşı çıkmalarının bir hukukî münasebeti yoktu. Haklılıkları yoktu ancak oy çokluğu onlarda olduğu için reddedildi. Bilhassa Cengiz Ergün’ün bu dayatmasına ve hukuksuz bir halde daha evvel reddettiği yerlere karşı bu yerin konjonktür olarak da uygun olmadığı gerekçesiyle kümemiz bu türlü bir karar aldı. Biz de küme kararı olarak bunu dün (önceki gün) uyguladık. CHP hiçbir hususta ön yargılı bir parti değildir. Yanlışsız neyse onu yapar. Bu bahiste bizim o binayı yapan beşerle da bir sorunumuz yok. Onlar da düzgün niyetle bunları yapmışlardır, yatırım gayesiyle. Fakat biz, Cengiz Ergün’ün dayatmalarına ve hukuksuzluklarına karşı bu türlü bir tutum sergiledik.”

“CHP’YE KARŞI ÖNYARGILARIN KIRILMASINDA HOŞ BİR OLGU OLDU”

Alkol ruhsatının uygun birçok yere verilmeyip uygun olmayan bir yer için teklif sunulmasının düşündürücü olduğunu lisana getiren Balaban, şöyle devam etti:

“Biz de CHP Büyükşehir Meclis Kümesi olarak bu biçimde bir hal takındık. Bizim için cami olgusu da bir gerçektir, eğitim kurumları olgusu da bir gerçektir. Bu manada da biz, uygun olmayan bir ortam olduğu için o yer, o nedenle ret oyu verdik. Altını çizerek bir daha söylüyorum. Biz kimsenin hayat usulüne karışmayız. Herkesin ömür üslubuna da saygılı bir anlayışa sahibiz. CHP’ye karşı birtakım önyargılar var. Bu önyargıların kırılmasında da bu çok hoş bir olgu oldu. AKP ve MHP oylarıyla bunun geçmesi de çok farklı bir anekdot oldu. Bu mevzuda bizim fikrimiz oluştu ve bu formda de tutum aldık.”

“CENGİZ ERGÜN’ÜN TEK ADAM HALLERİNE KARŞI HAKLI BİR DURUŞUMUZDU”

Cumhur İttifakı kümesinin “Biz daha evvel bunları yaptık, hallettik” anlayışıyla hareket ettiğine dikkat çeken Balaban, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hukuksal olarak büyükşehir yetkilileri bu türlü bir sorun olmadığını söylüyorlar. Biz her vakit doğrulardan yana tutum koyarız. Cumhuriyet Halk Partisi büyükşehir meclis kümesi da Manisa’da bu türlü bir hal gerçekleştirdi. Altını çizerek söylüyorum. Bu yatırımı yapan beşerle bizim hiçbir problemimiz yok. Ona karşı da bir halimiz yok. Biz yalnızca Cengiz Ergün’ün, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu tek adam hallerine karşı, ‘Manisa’da her şeyi ben bilirim. Ben yaparım. Ben ne dersem o olur’ haline karşı haklı bir duruşumuzdu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.