Almanya’daki işçi zahmeti, gurbetçi tatilcileri vurdu

Almanya’daki havalimanında işçi derdi nedeniyle Türkiye’ye gelen tatilcilerin valizleri, Almanya’da kaldı. Kendileri gelip eşyaları Almanya’da kalan tatilciler, büyük mağduriyet yaşıyor. Gurbetçiler, günler geçmesine karşın valizlerine ulaşamıyor.

Pandemi devrinde uçuşların azalmasıyla işçi sayısı azalan havalimanlarında uçuşların tekrar artmasıyla işçi açığı derdi yaşanıyor. İşçi eksikliği sebebiyle Türkiye’ye gelen birtakım tatilcilerin valizleri uçağa yüklenmedi. Türkiye’de uçaktan inip valizlerini almak için bekleyen yolcular, valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadı.

Bodrum’daki otellerine giriş yapan tatilciler, yetkilileri tekraren aramalarına karşın valizlerinin nerede olduğunu öğrenemedi. Tatil için ayırdıkları parayı, valizleri gelmediği için harcamak zorunda kalan tatilcilerin kimileri erken dönüş yapmayı planlıyor. İşçi meşakkati nedeniyle Almanya’da binlerce tatilcinin valizinin Almanya’da kaldığı öğrenildi.

Eşi ve bir buçuk yaşındaki çocuğu ile 16 Temmuz günü Bodrum’a tatile gelen Özgün Gürbüz, Münih Havalimanı’ndan uçağa bindiklerini ve Bodrum’a geldiklerinde valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadıklarını tabir ederek şöyle dedi:

“Yaklaşık bir buçuk saat uçağımızın rötarlı kalkacağı söylendi. Rötarlı kalkmasının sebebinin bagajlarda sorun olduğu, bagajların yüklenmesinin beklendiği söylendi. Ondan sonra kabin grubu ‘artık uçaklara bagajlarınız yüklendi, kalkıyoruz’ diye bir bilgi verdi bize. Bodrum Havaalanı’na bagaj alımını beklerken oradan bir yetkili gelip, bagajların yüklenmediğini, Münih’te kaldığını belirtti. Yaklaşık 186 tane bagajın yalnızca 30 ya da 36 adedinin geldiği bilgisi verildi. Bir uçak dolusu insanın bagajları gelmedi.”

Yaşadıkları problemle ilgili isimli süreç başlatacaklarını lisana getiren Gürbüz, “Senede bir kez tatile geliyoruz ve bu türlü bir problemle karşılaşıyoruz. Bunu yaşayan tek biz değiliz. Haziran ayından beri Almanya havalimanlarında birebir sorun var. Frankfurt havalimanında şu anda 20 bin valiz birikmiş durumda, gönderilmiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.