Bakan Koca’dan hadise açıklaması: Kasım- Aralık üzere yine çıkış olabilir!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, Etlik Kent Hastanesi’nin açılış tarihine ait olarak, “Daha evvel Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamıştı. O takvim geçerli 3-4 hafta içinde açılır. Eylül’de hizmete girer. Covid’te dalga 3-4 hafta evvel pik noktasına erişti. Olay sayısında günlük 60 bini geçen sayıları gördük. Bu günlük olay sayısı şu an 10 bin civarlarına indi. Her geçen gün hadise sayılarının azaldığı, hastane yatış ve ağır bakım yatışlarının da azaldığını görüyoruz. Önümüzdeki iki üç hafta içinde bariz azalma bekliyoruz. Tahminen Kasım-Aralık üzere tekrar bir çıkış olabilir. Mevsimsel gripten pek farklı seyretmeyecek. Aşıda hatırlatma dozları ihmal edilmemelidir. Bilhassa hazırlık manasında 65 yaşın üzerinde olan, ek hastalığı bulunan bireylerin hatırlatma dozlarını Kasım, Aralık aylarından evvel yaptırmalarını önemsiyoruz. Covid bitmedi, yakın vakitte da büsbütün ortadan kalkmayacak. Ancak artık nasıl gayret edeceğimizi biliyoruz. Büyüklerimizin ve ek hastalığı olanların hastalık belirtisi olduğunda testlerini erken periyotta yaptırmalarını önemsiyoruz. Zira molnupiravir etken unsurlu antiviral ilacın kullanımı gerekebilir” tabirlerini kullandı.

“(COVİD) OKULLARDA EĞİTİMİ AKSATACAK BİR DURUM KELAM KONUSU OLMAYACAK”

Covid’in yeni eğitim öğretim yılında okullarda rastgele bir ezaya yola açma ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine yanıt veren Bakan Koca, “Okullar açılınca temasın artmasıyla hadise sayılarında bir ölçü artış olabilir. Okullar için telaş etmeyelim. Lakin çocuklarımız kurallara uymada yetişkinlerden daha güzel bir imtihan verdi. Okullarda eğitimi aksatacak bir durum kelam konusu olmayacak” açıklamasında bulundu.

“GRİP AŞISI OLMAK İSTEYEN HERKESE YETECEK KADAR AŞI VAR”

Grip aşılarında rastgele bir sorun yaşanıp yaşanmadığının sorulması üzerine Bakan Koca, “Aşı olmak isteyen herkese yetecek kadar aşı hazırlığı yapıldı. Grip aşısı olmak isteyen herkese yetecek kadar aşı var. Geçen yıllara göre en yüksek ölçüde aşı var” diye konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN NE PANDEMİ NE DE ENDEMİ OLACAĞINA ASLA İNANMIYORUZ”

Maymun çiçeği hastalığında Türkiye’deki son durumun sorulması üzerine Bakan Koca, “11 olay sayısına ulaşıldı. Türkiye için korkulacak bir hastalık değil. Ne bir pandemi ne de bir endemi. Sorun olmayacak. Maymun çiçeği hastalığı, tıpkı ortamda daha yakın, daha uzun vadeli kalma ile bulaşan bir hastalık. Türkiye için ne pandemi ne de endemi olacağına asla inanmıyoruz” karşılığını verdi.

“SAĞLIKTA BEYAZ ISLAHATIN BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAĞINI DAİMA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Merkezi Tabip Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınamadığına ait soruları da yanıtlayan Sıhhat Bakanı Koca şunları kaydetti:
“Alacaksınız, doktor ve çalışan arkadaşlarımızın memnunluğu ile problemlerin daha kolay çözüleceğine emin olun. Yurt dışına gidişler de azalacak. Kamuya geçişlerin daha fazla olduğunu daima birlikte göreceğiz. Kamuda çalışmanın avantajlı olduğunu herkes görecek. Çok yakında bunu göreceğiz. Bir iki aydan bahsediyorum. Bugünü de izleyin. Yeni devirde sıhhatte beyaz ıslahat diyerek adaletin ve her emeğin karşılığının olduğu bir periyodu başlattık. Mahsuplaşma uygulamada olmayacak. Her sürecin ve emeğin bir karşılığı olacak. Yılsonuna kadar her polikliniğe bir sekreter gayesiyle doktorlarımızı daha çok hastalarına odaklanmalarını sağlayacağız. Mesai sonrası çalışma da teşvik edilerek randevu dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda birçok sorunun çözüldüğünü birlikte göreceğiz. Ayrıyeten bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir takım alımı bu yıl yapıyoruz. Kapsam dışı olan üniversite hastaneleri ile aile doktoru ve çalışanları da kapsama alınıyor. Sıhhatte beyaz ıslahatın bir dönüm noktası olacağını daima birlikte göreceğiz.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.