Bayan ve Doğum Uzmanı: 32’nci haftadan evvel tatil yapın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, hamilelere yaz aylarında dikkat etmeleri gereken mevzular konusunda tekliflerde bulunarak, “Yaz sıcakları artarak devam ediyor. Bu bizi bir taraftan keyifli etti, bir taraftan da kaygılandırdı. Gebelerimiz yaz aylarında ne çeşit tedbirler almaları gerektiği konusunda sıkça sorular yöneltiyorlar. Yaz gebeliği kış gebeliğine nazaran biraz daha elverişli bir gebelik. Zira kış aylarına konutta olduğumuzdan hareket oranımız düşüyor ve kilo alımı biraz daha fazla oluyor. Yeniden eklem ağrıları, gebeliğin vermiş olduğu şişliklerle bir arada ödemler biraz daha artıyor. Yaz aylarında yürüyüşümüze dikkat ederek, yüzme sporunu yaparak bunlardan kurtulmamız biraz daha kolay” diye konuştu. 

‘UZUN UÇAK SEYAHATLERİNDEN KAÇININ’

Tatil planı yapan hamileleri uyaran Dr. Gürler, “Yaz aylarında birçok insanın olduğu üzere hamilelerin de tatil planları oluyor. Hamile olmak tatil yapmamak manasına gelmiyor. Tabi gebelikte 32’nci haftadan evvel tatil planlaması yapmak daha inançlı olur. Tekrar seyahatlerimizde uzun seyahatler değil de uçak üzere kısa seyahatler tercih etmek daha elverişli olacaktır. Zira uzun seyahatlerde sirkülasyon manisi olduğu için bir pıhtılaşma riski kısa seyahatleri daha inançlı hale getiriyor. Araç seyahati yapacak olanların, 2 saatte bir araçtan inerek dolaşmaları ve kan dolanımını hızlandırmaları gerekiyor” 

‘GÜNDE BİR ŞİŞE SODA İÇEBİLİRLER’ 

Gebelere yaz ayında bol su tüketmelerini öneren Dr. Gürler,  “Yaz ayları sıcağın, nemin ve güneşin fazla olduğu aylar. Isıyla birlikte sıvı ve tuz kaybı olmasıyla hamilelerde daha fazla ödem oluyor. O yüzden bol su tüketerek, bedendeki suyu arttırmak, ödemin inmesinde çok yararlı olacaktır” tabirlerini kullandı. 

Suyla bir arada mineral kaybının da yaşandığına dikkat çeken Dr. Gürler, “Mineral kaybını dengelemek için tekrar günde bir sefer soda içmelerini öneriyorum. Bilhassa seyahatlerde taze yeşillik ve çiğ zerzevat tüketimi azalabilir. Zira çiğ zerzevatları dışarıda tüketmenin riskli olduğunu söyleyebiliriz. Çiğ zerzevat tüketemediğimiz durumlarda bunlardan almamız gereken kimi mineralleri soda tüketerek sağlayabiliriz.” 

‘HAVUZ YA DA DENİZDEN SONRA KESİNLİKLE DUŞ ALIN’ 

Gebelerin havuz ve denize girebileceğini söyleyen Dr. Gürler, “Gebeler havuza ve denize girebilir ve yüzebilirler. Lakin enfeksiyon bulaşmaması için havuzların temizliğinden emin olunması gerekiyor. Ayrıyeten yüzerken kendilerini yormadan, sık sık orta vererek yüzmelerinde fayda var. Deniz ya da havuzda yüzme sonrası klor ya da tuzdan arınmak için duş almaya dikkat etmeli” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.