Belediye kümeleri tekrar belirlendi

Belediye Gelirleri Kanunu Genel Bildirisi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın görüşünü alarak hazırladığı bildirimde, belediyeler nüfusları, toplumsal ve ekonomik gelişme durumlarına gruplandırıldı.

Nüfusu 250 binden fazla olan belediyeler 1. küme, nüfusu 100 bin 1 ile 250 bin ortasında olan belediyeler 2. küme, nüfusu 50 bin 1 ile 100 bin ortasında olan belediyeler 3. küme, nüfusu 10 bin 1 ile 50 bin ortasında olan belediyeler 4. küme ve nüfusu 10 bine e kadar olan belediyeler 5. küme olarak isimlendirildi.

Büyükşehir belediyeleri ile vilayet merkezi belediyeleri 1. küme olarak belirlenirken; sanayi, ticaret ya da turizm tarafından kıymetli görülen belediyeler ile ilçe merkezi olan belediyeler, bir üst kümeye yükseltildi.

Belediyelerin nüfuslarının tespitinde, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2021 yılına ilişkin nüfus sonuçlarının temel alındığı belirtildi.

Tebliğ 3 yıl mühlet ile geçerli olacak. Bugünkü bildiriyle 16 Eylül 2011 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Bildirimi yürürlükten kaldırıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.