Bloomberg: ABD Başkanı Biden 1915 için ‘soykırım’ demeye hazırlanıyor

ABD Başkanı Joe Biden ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’ın resmi açıklamasında, Biden’ın Ermeni soykırımını tanıma yönündeki olası kararına ilişkin Erdoğan’ı bilgilendirip bilgilendirmediğinden söz edilmedi.

Ancak Amerikan haber sitesi Bloomberg News’un Beyaz Saray muhabiri Jennifer Jacobs bu konunun görüşmede gündeme geldiğini belirtti.

Jacobs, kaynaklarına dayandırdığı Twitter paylaşımında, “Biden bugünkü konuşmada Erdoğan’a, Osmanlı İmparatorluğu güçlerinin 20’nci yüzyılın başında Ermenileri katletmesini soykırım olarak tanımayı planladığını söyledi” ifadelerini kullandı.

Reuters ajansı da iki lider arasındaki görüşme hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde aynı bilgiyi geçti.

ABD DIŞİŞLERİ SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter ise bakanlığın günlük basın toplantısında Ermeni Soykırımı’nın tanınıp tanınmayacağı yönündeki soruya net yanıt vermekten kaçındı.

Porter, bu konuda “Yarın bir açıklama bekleyebilirsiniz” demekle yetindi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de dün aynı soruya benzer bir yanıt vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir