Çernobil’deki kesintiler nükleer felaket yaratabilir

Çernobil’de durum kötüleşiyor. Nükleer atık depolama tesisi olarak hizmet veren tesiste, çarşamba günü elektrik kesildi. Yedek jeneratörlerdeki yakıt da tükenmek üzere.

Küresel güvenlik bilimi uzmanı Ed Lyman, uzun süren güç kaybının tehlikelerine işaret ederek, “Soğutma pompalarına giden elektrik gücü olmadan, kullanılmış yakıt havuzu ısınmaya başlayacak. Su kaynayarak yakıt çubuklarını açığa çıkaracak ve radyoaktif gaz salacak” dedi.

Lyman, eskiden santral girişinde, radyasyon kontrol noktasında insanların vücutlarında nükleer kontaminasyon olup olmadığının kontrol edildiğini, Rus askerlerinin ise ayrım gözetmeksizin bölgeye girip çıktığını belirtti.

Savaş uçaklarının reaktöre zarar verme olasılığı var

Middlebury Enstitüsü’nde nükleer fizik uzmanı Ferenc Dalnoki-Verress de santral üzerinden yüksek hızda geçen savaş uçaklarının reaktörlere verebileceği hasara değindi. Yüksek hızın yol açacağı titreşimin yakıt havuzu üzerinde zararlı sonuçları olabileceğini vurgulayan Dalnoki-Verress, nükleer tesise bir füzenin ya da bir uçağın düşmesinin de büyük tehlike oluşturacağını söyledi.(TRTHaber)

Ukraynalı bakandan korkutan uyarı: Çernobil tehlikesi!

 

UAEA Başkanı: Çernobil’deki personelin çalışma koşulları kötüleşiyor

 

UAEA Başkanı: En kısa sürede Çernobil’e gitmek istiyorum

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.