Çin, ABD ile savunma görüşmelerini iptal etti

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin akabinde, karşı önlem olarak Washington idaresiyle kimi ikili diyalog ve iş birliği sistemlerini durdurduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, savunma alanında 3 diyalog sistemi iptal edilirken, yasa dışı göç, isimli iş birliği, hudut ötesi hatalar, uyuşturucu ile gayret ve iklim değişikliği alanlarındaki 5 diyalog sistemi askıya alındı.

Savunma alanında, Çin ile ABD ortasındaki Cephe Kumandanları Görüşmeleri, Savunma Siyaseti Uyum Görüşmeleri ve Askeri Deniz İstişare Mutabakatı Görüşmeleri’nin artık yapılamayacağı belirtildi.

Öte yandan yasa dışı göç, isimli yardım, hudut ötesi hatalar, uyuşturucu ile gayret iş birliği düzeneklerinin ve iklim değişikliği görüşmelerinin askıya alındığı kaydedildi.

Pekin idaresi, Pelosi ve ailesine de yaptırım uygulayacağını bildirmişti.

Tayvan’ı kendi topraklarının bir kesimi kabul eden Pekin, Pelosi’nin ziyaretini “egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlali” olarak gördüğünü belirterek, sert karşı önlemler alacağı ikazında bulunmuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.