Çin’de bir kent daha karantinaya alındı

Çin’de artan Kovid-19 vakaları nedeniyle 17,5 milyon nüfuslu Şıncın kentinde karantina ilan edildi, 24 milyon nüfuslu, ülkenin en büyük kenti Şanghay’a ise ulaşım kısıtlaması getirildi.

Şıncın Salgın Önleme ve Kontrol Merkezinin (CDC) açıklamasında, kente girişi çıkışlar durdurulurken tüm vatandaşlara üç tur toplu test uygulanacağı belirtildi. Açıklamada, zorunlu ihtiyaçlara karşılık verenler dışındaki tüm işletmelerin geçici olarak kapatılacağı, salgın kontrol ve koruma görevlerinde çalışanlar dışında kamu kurumlarındaki tüm personelin evlerinden çalışacağı söylendi.

Hong Kong’da kargo seferleri geçici olarak durduruldu

Şehir içi otobüs ve metro seferlerinin yanı sıra Omicron varyantı taşıyan vakaların yol açtığı salgın dalgasının yaşandığı komşu Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nden kargo seferleri de geçici olarak durduruldu.

Dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı Foxconn Grubu, vakalar nedeniyle kentteki imalat operasyonlarını durdurdu. Şirket Apple’ın iPhone ve iPad, Amazon’un Kindle, Sony’nin PlayStation 3 ve Microsoft’un Xbox 360 gibi orijinal tasarım cihazlarının kitlesel imalatını yapıyor.

Şanghay’a ulaşım kısıtlaması

Bu arada 41 yerel vakanın kaydedildiği, 24 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti Şanghay’a da ulaşım kısıtlaması getirildi.

Kent yönetimi, yaptığı açıklamada, vatandaşlardan gerekli olmadıkça şehri terk etmemelerini isterken, şehirlerarası otobüs seferlerinin geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

Açıklamada, Şanghay’a seyahat etmek isteyenlerin varışlarından 48 saat önce yapılmış Kovid-19 testinin negatif sonucunu bildirmeleri gerektiği kaydedildi.

24 saatte 1437 vaka

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre Çin’de son 24 saatte 1337’si yurt içi kaynaklı 1437 vaka kaydedildi. Yurt içi kaynaklı 895 vakanın görüldüğü Cilin, 92 vaka ile Şandong, 79 vaka ile Guangdong, 60 vaka ile Şaanşi ve 51 vaka ile Hıbey eyaletleri, en fazla yerel vakanın kaydedildiği yerler oldu.

Eyalet statüsünde müstakil yönetime sahip Şanghay şehrinde 41, Tiencin’de 40 ve başkent Pekin’de 6 yerel vakaya rastlandı.

Yurt dışı kaynaklı 100 vaka

Son 24 saatte yurt dışı kaynaklı 100 vakanın kayıtlara geçtiği Çin’de virüse bağlı can kaybı gerçekleşmedi. Ülkede bugüne dek 116 bin 902 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi öldü.

Yurt içi kaynaklı vakaların görüldüğü bölgenin eyalet ve şehirlerinde salgın kontrol tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor.

Hong Kong’da “5. dalga” etkisini sürdürüyor

Öte yandan Hong Kong’da da Kovid-19’un Omicron varyantına bağlı yerel kaynaklı vakaların yol açtığı “5. dalga” etkisini sürdürüyor. Sağlık Koruma Merkezinden yapılan açıklamaya göre kentte son 24 saatte 32 bin 430 Kovid-19 vakası tespit edildi, virüs nedeniyle 190 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca önceki günlerde rapor edilmeyen 74 ölüm daha kayıtlara geçti.

13 bin 335 vakanın sağlık kurumlarınca yapılan PCR testlerinde, 19 bin 95 vakanın ise halka dağıtılan hızlı tanı kitleriyle yapılan antijen testlerinde ortaya çıktığı bildirildi.

Kentte günlük vaka sayısı 9 Mart’ta 58 bini aşarak salgının başından bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Yaklaşık 7 milyon nüfuslu Hong Kong’da salgında bugüne dek 706 bin 877 vaka kaydedildi, 3 bin 993 kişi yaşamını yitirdi. 689 bin 652 aktif vakanın olduğu kentte, sağlık sistemi üzerindeki yük giderek ağırlaşıyor.

ABD’nin eski başkanı Kovid’e yakalandı

Güney Kore’de günlük Kovid-19 vakaları 350 binin üzerinde

Ünlü manken Kovid sonrası felç tedavisine alındı

Fenerbahçe Beko-Bayern Münih maçına Kovid-19 engeli

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.