Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti, 4’üncü yılında

Hacire Akar’ın 22 Ağustos 2019’da oğlu için başlattığı gayret, öteki ailelere örnek oldu.

Her geçen gün çocukları için terörle uğraş hareketine katılma kararı alan ailelerin sayısında artış oldu.

37 aile evladına kavuştu

Evlatlarının kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan aileler, çocuklarına kavuşma kararlılığı ile HDP Vilayet Başkanlığı binası önünde bir ortaya geldi. Koronavirüs sürecinde dahi aksiyonlarına devam eden ailelerin sayısı gün geçtikçe artarak 304’e ulaştı.

Şu ana kadar 37 aile, evlatlarını terör örgütü PKK’nın kanlı pençesinden kurtardı.

Baba Mehmet Laçin, 7 Şubat 2020’de baypas ameliyatı olmak üzere gittiği İzmir’de de HDP vilayet binası önünde aksiyonu sürdürdü. Daha sonra kızı için İzmir’den Ankara’ya da yürüyen Laçin, 16 Eylül 2021’de HDP Genel Merkezi önünde açıklama yaptı.

Laçin’den sonra baba Yasür Dülge ve anne Muhbet Alemdağ da oğullarına kavuşmak için İzmir’deki harekete dahil oldu.

Aileler, İzmir’de birtakım günler hareket yaptı.

Eylemler, Diyarbakır’dan Berlin’e kadar uzandı

Öte yandan Diyarbakır’da başlayan uğraş, farklı kentlerde de yankı buldu. Hareket Muş ve Van vilayetleri dahil olmak üzere yurtiçi ve yurtdışındaki öteki vilayetlere ve Berlin’e kadar yayıldı.

Diyarbakır annelerinin birebir acıyı yaşayan annelere daveti Almanya’nın başşehri Berlin’de de duyuldu.

Berlin’de yaşayan ve terör örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Kasım 2019’dan beri haber alamadığı kızını bulmak için 29 Şubat 2020’de terör örgütüne müzahir bir derneğin önünde oturma hareketi başlattı. Anne Maide T, daha sonra Alman yetkililerinin duyarsızlığı nedeniyle Başbakanlık binası önünde bir müddet aksiyonunu devam ettirdi.

HDP, kepenk kapattı

Annelerin karalı duruşunun akabinde HDP, birtakım vilayetlerdeki binalarını bir müddetliğine kapatma yoluna gitti. Çabadan vazgeçilmesi için aileler tehdit edildi. Kimi aileler, çocuklarının oturma hareketine son vermek zorunda olduklarını söyleyerek PKK’ya bağlı medya organlarında konuşmalarını gördü.

Ancak PKK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan gençler, daha sonra terör örgütünün bu kelamları okumaya zorladığını itiraf etti.

Eyleme her kısımdan destek

Diyarbakır annelerini siyasetçi, sanatçı, gazeteci, müellif, sportmen, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, kanaat lideri, din adamı, şehit ailesi, gazi, esnaf, muhtar, öğretmen ve gurbetçiler olmak üzere toplumun her kısmından binlerce kişi ziyaret etti.

Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky, Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi Kontrol Kurulu Türkiye eş raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın da yer aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu heyet ile Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan gelen gurbetçiler, annelerle görüştü.

75 terörist silah bıraktı

Annelerinin uğraşı, güvenlik güçlerinin muvaffakiyet operasyonları ile silah bırakan terörist sayısı günden güne arttı. Yalnızca bu yıl ikna yoluyla silah bırakan terörist sayısı resmi sayılara nazaran 75’e ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.