DSÖ: Maymun çiçeği virüsü maymunlarla irtibatlı değil

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Sözcüsü Margaret Harris, Cenevre’de yaptığı açıklamada “küresel sıhhat acil durumu” ilan etmesine neden olan maymun çiçeği virüsünün maymunlarla ilişkili olmadığını vurguladı. Harris, “Maymun çiçeği virüsünün ana taşıyıcıları maymunlar değil” dedi.

Brezilya’da maymun çiçeği virüsü hadiselerinin sayısının sayısının 1700’ü aştığı, bir kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Ülkede son devirde maymunlara yönelik hücumların arttığı bildiriliyor.

Dünyada son periyotta maymun çiçeği virüsü hadiselerinin sayısı 28 bini aşmış, virüs sonucu 12 kişi ömrünü yitirmişti.

WHO geçen ay virüs nedeniyle “küresel sıhhat acil durumu” ilan etmişti. Örgüt daha evvel yalnızca iki defa, koronavirüs pandemisi ve çocuk felci, bu kararı almıştı.

Maymun çiçeği nedir?

Maymun çiçeği virüsü birinci olarak 1950’lerde Orta Afrika’da tespit edildi.

Nadir rastlanan bir virüs olan maymun çiçeği, ekseriyetle tropik yağmur ormanlarının yakınındaki Batı Afrika ülkelerinde görülüyor. Maymun çiçeği virüsünün, Batı Afrika ve Orta Afrika olmak üzere iki ana tipi var.

Virüs, maymun çiçeğine yakalanmış öbür bir bireyle yakın temas halinde yayılabiliyor. Bedene deri sıyrıkları, teneffüs yolu, gözler, burun yahut ağız yoluyla girebiliyor. Cinsel alaka sırasında direkt temas yoluyla da bulaşabiliyor.

Maymun çiçeği virüsü ayrıyeten bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar üzere hayvanlar aracılığıyla ya da yatak kadrosu ve giysi üzere objelere temas yoluyla yayılabiliyor.

Virüs bazen su çiçeğini andırıyor ve birkaç hafta içinde kendi kendine yok oluyor. Lakin bazen daha şiddetli olabiliyor. Maymun çiçeği virüsünün daha evvel Batı Afrika’da ölümlere neden olduğu bildirilmişti.

Hastalığın tedavisi yok fakat salgınlar virüsün yayılmasının önüne geçilerek denetim edilebiliyor. Çiçek hastalığına karşı aşılamanın maymun çiçeğini önlemede yüzde 85 tesirli olduğu kanıtlanmıştı. Bu nedenle çiçek aşısı hala bazen maymun çiçeği virüsü hadiselerinde kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.