Economist dergisi Çavuşoğlu’nu kızdırdı: Makalemi geri çekiyorum

İngiliz The Economist dergisinin, “Erdoğan gitmeli” kapağı hükümetin tepkisini çekti. “2023’ün en önemli seçimleri” manşetiyle yayınlanan derginin kapağında Türkiye bayrağı ve üzerinde “Erdoğan gitmeli”, “Demokrasiyi kurtarın” ve “Oy verin” yazan çıkartmalar bulunuyor. Mevlüt Çavuşoğlu, Bekir Bozdağ, Ömer Çelik, İbrahim Kalın ayrı ayrı açıklamalar yaparak dergiye tepki gösterdi.

ÇAVUŞOĞLU: SANA NE ZARARI VAR?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “O kapağın içinde tabii nokta nokta ‘Erdoğan gitmelidir’ diyor, ‘Erdoğan gitsin, gitmelidir’ diyor. Bunlar Türk milleti adına karar veriyorlar ya da Türk milletine akıl vermeye çalışıyorlar. Erdoğan niye gitsin? Sana ne zararı var? İngiltere’ye ne zararı var?” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “Bugün Erdoğan olmasaydı bugün dünya, gıda krizi yaşayacaktı. Bugün Türkiye olmasa Avrupa’nın güvenliği tehlikededir. Neden bir ülkenin iç siyasetine müdahale ediyorsunuz? Almanya neden Yüksek Seçim Kurulu’ndan izin aldığımız noktalarda sandık açmamıza izin vermedi? Bunların hepsi müdahale etmeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Economist’in bir sonraki sayısında yayınlanmak üzere kendisinin de bir makalesi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Şimdi makalemi geri çekiyorum. Böyle Türkiye’nin hadsiz bir şekilde iç işlerine karışanlarla bizim bir işimiz olmaz. Ama 14 Mayıs’ta milletimiz bunlara cevabını verecektir.” şeklinde konuştu.

BOZDAĞ: SENİ NEDEN GERİYOR?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da şu açıklamayı yaptı: “The Economist diyor ki: ‘Erdoğan gitmeli’ Soruyorum, Erdoğan’ın gitmesine The Economist mi karar verecek? Erdoğan’ın gitmesi The Economist seni neden geriyor? Allah’ın izniyle 14 Mayıs’ta sandıkta The Economist’e Başkan Erdoğan manşetini atmaya var mıyız?”

ÇELİK: YİNE AYNI AKIBETLE KARŞILAŞACAKLAR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise yaptığı açıklamada, “Batılı dergiler ve gazeteler yine Türkiye’deki siyasi süreçleri etkilemek için seferber olmuş. Cumhurbaşkanımıza karşı yorumlar döşenmişler. Halbuki ders almış olmaları lazımdı. Şimdiye kadar hiçbir konuda etkileri olmadığı defalarca görüldü. Yine aynı akıbetle karşılaşacaklar.” dedi.

KALIN: YİNE HEYECAN YAPMIŞLAR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, derginin kapağına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Paylaşımı alıntılayan Kalın, “Yine heyecan yapmışlar ve eklemişler: ‘Yeni hükümet Batı’yla hasarlı ilişkileri tamir edecek.’ Ben bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini iyi biliyorum. Sakin olun. Ülkeme talimat verdiğiniz günler geride kaldı. Son sözü millet sandıkta söyleyecek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir