Emlakçılar Erdoğan’ın konut muştusuna yorumladı: Konut krizini 150 bin değil 1,5 milyon çözer

Türkiye’deki konut ve kira fiyatlarındaki yüksek artışa karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç kamu bankasından sıfır konutlar için yüzde 0,99 faiz oranıyla kredi çekilebileceği muştusunu açıklamıştı. Fakat bu müjde ile birlikte konut fiyatları artmayı sürdürdü ve kiralar da taban fiyatı bulan artış oldu. Yeniden sorunu çözmek için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle TOKİ’nin devreye gireceği ve 81 vilayette 150 bin konut yapılacağı açıklandı.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Lideri Hakan Akçam, konut piyasasındaki bu krizi kıymetlendirdi. Akçam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı düşük faizli kredi muştusunun beklenen etkiyi yaratmadığına dikkat çekerek “Piyasada anlık bir tesir yarattı lakin mal sahiplerinin fiyatları yükseltmesi noktasında bir tesir yarattı” dedi. Kamu bankalarının mecburî kıldığı koşullara uyan yurttaş sayısının az olduğunu lisana getiren Akçam “Parmakla gösterebilecek kadar sayı oldu. Piyasayı rahatlatmak ismine yapılan hoş bir aksiyon ancak açıkçası tutmadı” diye konuştu.

Geliri olanlara bile kredi verilmiyor

Akçam, mesken almak isteyenlerin en büyük handikabının fiyatlar olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Fiyatların yükselmesi, alım gücünün azalması, banka konut kredilerinin belirli bir oranda olması… Bankalarımız şu anda 500 bin lira kredi veriyor. Maaş geliri uyan şahıslara bile sıkıntı çıkıyor. Şu anda 150 bin lira civarında konut kredisi veriliyor. Münasebetiyle insanların konut almada zorlandığı bir periyot. Kiralık tarafına yöneliyorlar. Kiralık tarafında da malumunuz fiyatlar çok yüksek.”

“150 bin konut büyükşehirlerde yarar sağlamaz”

Akçam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıkladığı TOKİ eliyle toplumsal konut yapılmasına ait de değerlendirmede bulunarak şöyle konuştu: “En son yapılan 150 bin konutluk proje açıklamasında Sayın Cumhurbaşkanımızın, burada sayı yükseltilirse başarılı olacağını düşünüyorum. 150 bin değil de 1,5 milyon olursa daha başarılı olur. Her ile eşit oranda dağıtılacaksa bin 800 civarında bir konut düşüyor. Bu Ankara, İstanbul üzere büyükşehirlerde tesir sağlamayacak. Fakat küçük kentlerde gereksinimi biraz daha olsa geçiştirecek. Nüfusu 50-60 bin olan vilayetlerimizde yararlı olur. Lakin büyükşehirlerde sayıyı artırarak tahlil bulunabilir.

Orada bir ince detay var. Hükümetimiz, sağ olsunlar arsa tahsisini kendisi yapacak ve üzerine konutu yapıp barınma muhtaçlığı olan bireylere verecek. Oradaki inşaat maliyeti de yüksek. Bugün bir konutun metrekare maliyeti 10 bin lira civarında. 100 metrekare olsa 1 milyon lira. 1 milyon liraya da almakta zorlanacak beşerler. Biz Ankara Emlakçılar Odası olarak, bununla ilgili Etraf, Maliye ve Ticaret bakanlıklarımıza bir sunum oluşturduk, teklif ve tekliflerde oluşturduk. Yakın vakitte sayın bakanlarımıza arz edeceğiz.”

“Kiralar üniversitelerin açılmasıyla artacak”

Akçam, üniversitelerin açılmasıyla birlikte kira fiyatlarının da yükseleceği ikazında bulunarak şunları söyledi:

“Kiralık piyasası bir, iki tık üst çıkacak. Öğrenci arkadaşlarımızın baraj sorunu yok. Yüzde 90’ı tercih ettiği üniversiteye girecek. Kalabalık öğrenci kitlesi oluşacak. Muhtaçlığı karşılamak için Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sayıyı daha da artırması lazım. O noktada KYK hazırlığını yapmıştır ancak orada yetmeyen öğrenciler, dışarıda kendilerine konut tutacak. Burada da geçen yıl öğrenci başı 300-350 lira ödeyerek bir meskende üç kişi kalabiliyordu. Bu yıl 3-5 bin liralık kiralık dairede oturdukları vakit kişi başı bin 500 liraya yakın paylaşım olacak. Burada ailelere önemli yük olur. Bu manada yurtların çoğalması gerekiyor. Yurtlar için kiralık binaların çok olması lazım ki öğrenci kardeşlerimiz daha rahat ortamda tahsillerini yapsın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.