Eskişehir’deki meralardan Afrika belgesellerini aratmayan imajlar

Afrika’da çekilen belgeselleri aratmayan hayvan sürüsü, görenleri hayran bırakıyor.

Eskişehir’in İnönü ilçesinde öteki büyükbaş hayvanlara oranla bakımının daha kolay olduğu belirtilen mandalar, her gün meralara çıkarılıyor.

İHA’nın haberine nazaran; Günün yaklaşık 10 saatini merada geçiren mandalar, hem yeşilliklerde hem de su içerisinde vakit geçiriyor.

Yetiştirilen mandaların sütünden elde edilen yoğurt ve kaymaklar, Türkiye’nin farklı vilayetlerine ulaştırılıyor.

“Manda yoğurdunda B12 olduğu için kanser ve astım üzere hastalıklara âlâ geldiği bilinir”

Mandaların bakım süreci hakkında açıklamalarda bulunan Eskişehir Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Lideri Ali İstek Sarıkaya, “Manda bakımı, sığır bakımına nazaran daha kolaydır. Hayvanlar 9 ay dışarıdan yer. Yaz periyodunda sabah 8 buçukta çıkıyor, akşam 6’da geliyor. Ekseriyetle meradan faydalanıyoruz. 150 tane mandamız var, inekler de var ancak birçok vakit vatandaşlar inekleri salmıyor. Manda eti, sığır etine oranla yüzde 40 daha az kolesterol içerir. Manda yoğurdunda B12 olduğu için kanser ve astım üzere hastalıklara yeterli geldiği bilinmektedir. Bunun az olması Eskişehir ve bizim için üzücü bir durum. Elimizden gelen çabası gösteriyor ve belediyenin katkılarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Hayvanlar meradayken tabiatla iç içe hoş bir imaj oluşuyor.” dedi.

“Hayvancılıkla uğraşanlar mandayı da tercih etmeli”

Manda eti ve sütünün, öteki büyükbaş hayvanlara nazaran daha pahalı olduğunu lisana getiren Eskişehir Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Lider Yardımcısı Erhan Zeybek, “Hayvanlar meradan geldiği vakit fazla ilgi vermezsin. Sütü daha pahalıdır ve âlâ para yapar. İneğe nazaran eti de daha uygundur. Hayvancılıkla uğraşanlar mandayı da tercih etmeli. Mandamızın sütü çok pahalı ve farklı vilayetlere de gönderiyoruz. Bunu daha çok yaymamız lazım.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.