Financial Times kritik NATO toplantısının art planını yazdı: Erdoğan ne talep etti?

Türkiye’nin NATO Tepesi’nin birinci gününde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazından vazgeçmesi gündemdeki yerini korurken, İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, görüşmelerin perde ardını yazdı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya dün akşam NATO’nun arabuluculuğunda yaklaşık 4 saat süren müzakerelerin akabinde ortak bir mutabakata imza attı. Böylece, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevap olarak İskandinav ülkelerinin ittifaka katılmasının önü açıldı.

Sözcü’nün aktardığına nazaran, Financial Times gazetesine konuşan bir Türk yetkili, İskandinav ülkelerinin PKK/YPG’ye takviye vermeyeceğini açıklamasının Haziran 2023’de Türkiye’de yapılması planlanan lokal seçimler öncesinde bilhassa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan için kıymetli olduğunu yazdı. Yetkili, FETÖ’nün de bu kapsamda olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE’YE ZİYARET

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mutabakatın “silah ihracatı ve terörle uğraş de dahil olmak üzere Türkiye’nin tasalarını ele aldığını” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, İsveç dışişleri bakan yardımcısı Robert Rydberg’in “kapsamlı” görüşmeler için Çarşamba günü Ankara’ya geleceğini açıkladı.

Görüşmeden evvel konuşan Erdoğan, İsveçli ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmede “boş konuşma” değil sonuç görmek istediğini söylemişti.

F-16’LAR GÜNDEMDE

Financial Times’a konuşan Batılı yetkililer, Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sıkıntısını, bilhassa Ankara’nın ABD imali yeni F-16 savaş uçakları ve mevcut savaş uçakları için modernizasyon kitleri satın alma tarafındaki baskısıyla ilgili olarak Washington’dan taahhütler almak için araçsallaştırmaya çalıştığına inandıklarını açıkladı. Tekrar de Biden idaresi satışa dayanağının sinyalini verirken, ABD’li yetkililer Kongre’nin muahedeyi imzalaması gerektiğine dikkat çekti.

Benzer bir sav da İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’tan geldi. Reuters’a konuşan üst seviye bir ABD’li yetkili, Washington’un süreç boyunca ‘alçakgönüllü bir yaklaşım izlediğini’ öne sürerken, Türkiye’nin F-16 konusunu gündeme taşıyacağının beklendiğini aktardı. Reuters’a konuşan yetkili, Erdoğan ve Biden’ın bir ortaya geleceği görüşmelerde de bu hususun ele alınacağını ve Erdoğan’ın ABD Başkanı’na baskı yapacağını öne sürdü.

Yetkili, Biden ile Erdoğan’ın ABD yaptırımlarına yol açan Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın alması ve Washington’dan modernizasyon kitleri ve başka hususları da  görüşeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.