Fındık İhracatından 1,5 Milyar Lira Gelir Sağlandı

Merkez Bankası faiz kararı vatandaşlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Peki, Merkez Bankası PPK toplantısı ne zaman yapılacak?

Merkez Bankası faiz kararı, Mayıs ayında yatırımcılar ve piyasalar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında yılın beşinci ayı içerisinde gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı için geri sayım başladı. 

MERKEZ BANKASI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararının öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan oldukça önemli bir açıklama geldi. Yıl sonu enflasyon beklentisinin de yer aldığı açıklama içerisinde “Politika faizi, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.” açıklamasında bulundu.

2021 sene sonu enflasyon tahmininin yüzde 12,2 seviyelerinde olduğunu ifade eden Kavcıoğlu, “Sıkı parasal duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir.” sözlerini kullandı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantıları ve rapor takviminde yer alan bilgilere göre Mayıs ayı faiz kararı 6 Mayıs 2021 tarihi içerisinde açıklanacak. 2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş ve Mart ayı içerisinde ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a seviyesine yükseltilmişti. Nisan ayında yapılan toplantıda ise faizlerin yüzde 19 seviyesinde sabit tutulması yönünde karar verilmişti.

MERKEZ BANKASI NEDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, temel olarak ülkemizde para ve kur politikalarının yönetilmesinden sorumlu olan kurumdur.

MERKEZ BANKASI GÖREV VE SORUMLULUKLARI NEDİR?

Bankanın Merkez Bankası Kanunu ile düzenlenen görev ve sorumlulukları, 5 temel alana ayrılmaktadır:

1. Fiyat İstikrarı

Merkez Bankasının temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır. Fiyat istikrarı ile birlikte ekonomik kararlarda dikkate almayı gerektirmeyecek bir ölçüde düşük enflasyon oranı ifade edilmektedir. Banka, bu amaç doğrultusu içerisinde uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı araçları doğrudan kendisi belirler, bir başka deyişle araç bağımsızlığı bulunur.

2. Finansal İstikrar

Finansal istikrar, Merkez Bankası için destekleyici amaç özelliğine sahiptir. Bu neticede Banka, Türkiye’deki finansal sistemin istikrarı için para ve döviz piyasaları ile ilgili düzenleyici önlemleri almakla sorumludur. 

3. Döviz Kuru Rejimi

Ülkemizdeki döviz kuru rejimini Hükûmet ile birlikte belirlemek, biçimlendirmek ve uygulamak; Bankanın bir diğer görevidir.

Bunun yanı sıra, Türkiye’deki altın ve döviz rezervlerini saklamak ve ülke menfaatleri doğrultusunda yönetmekten sorumlu olan kurum, yine Merkez Bankasıdır. 

4. Banknot Basma ve İhraç İmtiyazı

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 87. maddesine göre para basma yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndedir. Ancak TBMM banknot basma ve ihraç yetkisini süresiz olarak Merkez Bankasına devretmiştir. 

5. Ödeme Sistemleri

Merkez Bankası; fonların ve menkul kıymetlerin güvenli ve hızlı bir şekilde aktarılması ve mutabakatının gerçekleştirilmesi adına yeni sistemler kurmak, kurulmuş ve kurulacak sistemlerin kesintisiz işlemesini sağlamak, gözetimini gerçekleştirmek ve gerekli düzenlemeleri yapmak ile yükümlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir