Gazetemiz müellifi Bedri Baykam’ın annesi Mutahhar Baykam son seyahatine uğurlandı

Gazetemiz muharriri ve ressam Bedri Baykam’ın annesi 94 yaşındaki Mutahhar Baykam, geçen pazartesi günü hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihinin birinci bayan yüksek mühendis-mimarlarından olan Baykam için Teşvikiye Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi.

Mutahhar Baykam’ın oğlu Bedri Baykam, kızı Hülya Aslantaş, gelini Sibel Baykam, damadı Cam Aslantaş ve torunu Suphi Baykam’ın taziyeleri kabul ettiği cenaze merasimine, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Lideri Ali Koç, gazeteci Altan Öymen, Uğur Dündar’ın da ortalarında bulunduğu siyaset, iş, spor ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Öğle namazının akabinde kılınan cenaze namazı sonrası, Mutahhar Baykam’ın Fenerbahçe bayrağına sarılı tabutu omuzlar üstüne alınarak cenaze aracına konuldu. Baykam, Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ressam Bedri Baykam annesinin bir Cumhuriyet bayanı olduğunu hatırlatarak, “Her mevt erken ölümdür. 100’üncü yılını bir arada kutlarız diye umuyordum, nasip olmadı. İnanılmaz Atatürkçü, aydın, daima gündemi takip eden, şuuru yerinde, bütün anıları yerinde kusursuz bir insandı. Türkiye’nin birinci yüksek mühendis, mimar bayanlarından biridir. Mimarlar Odası’nın bugün 70 bin civarında üyesi var; annem 575 numaralı üye. Yani Cumhuriyet’in birinci nesli. Parıltı içinde yatsın, benim için hayatımın en hoş günü” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.