Harmanda resital dinleyicileri büyüledi

‘Yaşayan ve Yaşatan Müze’ mottosu ile, Anadolu’nun çağdaş vakitler öncesi sosyo-ekonomik hayatını günümüze ve geleceğe taşımak için kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nde, harman şenliği aktifliği gerçekleşti.

Turizm ve Kültür Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) tertibi ile Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ne yurt dışından gelen medya mensuplarının da katıldığı aktiflik, büyük beğeni topladı.

GÜLSİN ONAY’DAN BUĞDAY BAŞAKLARI ORTASINDA RESİTAL

Devlet Sanatkarı Gülsin Onay, buğday başakları ortasında piyano resitali verirken, İstanbul Opera Topluluğu Sanatkarları “Anadolu’dan Ezgiler” konseri ile dinleyenleri köklere uzanan bir seyahate çıkardılar. Dünyanın her tarafında verdiği konserler ile Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil etmenin gururunu yaşayan Devlet Sanatkarı Gülsin Onay, Bayburt’ta ikinci konserini verdiğini hatırlatarak,
“Buğday tarlasında hasat yapılırken, başaklar ortasında kendimi ne kadar huzurlu hissettiğimi sözler ile söz etmem mümkün değil” dedi.

‘BAYBURT, BAYBURT OLALI BU TÜRLÜ HOŞLUK GÖRMEDİ’

Köy ömrünün, tarımın, hayvancılığın değerinin insanoğlu tarafından tekrar keşfedildiğini ve bu manada Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin buna öncülük ettiğini ve bulunduğu coğrafyaya her manada paha kattığını bildiren Gülsin Onay, “Ulusal ve milletlerarası alanda kazandığı muvaffakiyetleri büyük bir memnunluk ile takip ediyor ve dayanak olmaya uğraş ediyorum. Rahmetin simgesi harmanda verdiğim bu konser, hayatımın en unutulmazları ortasına girdi. Bayburt halkından gördüğüm ilgi ve sevgi ise, beni ayrıyeten çok memnun ediyor. Artık Bayburtlular bana diyorlar ki ‘’Bayburt, Bayburt olalı bu türlü hoşluk görmedi’” dedi.

‘ANADOLU’MUZUN HOŞLUKLARINI TÜM DÜNYAYA TAŞIYALIM’

“Anadolu’dan Ezgiler” konserini veren İstanbul Opera Topluluğu izleyicilerin büyük beğenisini aldı. Klasik müzik yorumcusu ve Andante Mecmuası Genel Yayın Direktörü Serhan Bali Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin Müracaat Heyeti Üyesi olarak gurur verici bir projenin içinde olmanın onurunu yaşadığını belirtti.

“İstanbul Opera Topluluğundaki sanatçı arkadaşlarım ile birlikte Buğday Tarlası içinde, süper bir atmosferde seyirci ile buluşmak inanılmaz idi” diyen Bali, “Kültür mirasını görünür kıldığı için ve halkın kültür mirasına farkındalığını artırdığı için iki yıl üst üste Avrupa’nın en büyük mükafatlarını kazanan müzemiz, seyahatine devam edecek ve daha birçok muvaffakiyete imza atacak. Tüm sanatkarlarımızı, sanatseverleri, muharrirleri, şairleri müzemize bekliyoruz. Hoşlukları paylaşarak çoğaltalım ve Anadolu’muzun hoşluklarını tüm dünyaya birlikte taşıyalım” halinde konuştu.

‘MÜZEMİZ ÖNCÜ BİR ROL OYNUYOR’

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Kurucusu Kenan Yavuz “Kadim Anadolu kültürünü dünyaya taşımak için kurduğumuz müzemiz, kültür ve tecrübe turizminde de öncü bir rol oynuyor. Tıpkı aktiflikte tırpan biçtik, düven sürdük, tığ makinasında buğday ile samanı birbirinden ayırdık ve konserler düzenledik. Devlet Sanatkarımız Gülsin Onay’a, İstanbul Opera Topluluğu sanatkarlarımıza ve şenliğimize yurt dışından geniş bir gazeteci topluluğu getiren Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına, “Hasattan Harmana” ismini verdiğimiz şenliğe katılan ülkemizin her tarafından gelen iştirakçilerimize ve müze gönüllüsü dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.DÜNYANIN İKİ İTİBARLI MÜKAFATINA BİRDEN SAHİP TEK MÜZE

Bayburt’un Beşpınar köyünde, 15 bin metrekare alan üzerinde 26 farklı yerden oluşan ve köylerden toplanan taşlar ve ahşaplar ile inşa edilen müze, 2021 yılında Avrupa Müze Forumu (European Museum of the Year Award/Winner of the Silletto Prize) tarafından kültür mirası kategorisinde yılın müzesi mükafatına layık görüldü. 2022 yılında ise Avrupa Birliği Kültür Mirası
Europa Nostra Büyük Ödülü’nün (European Union Cultural Haritage Europa Nostra 2022) sahibi oldu. Kültür Mirası alanında dünyanın en itibarlı iki mükafatına birden sahip olan tek müze olma özelliği kazanan müze, Anadolu’nun klâsik hayatını düzenlediği etkinlikler ile günümüze taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.