İngiliz gazetesinden 6’lı masa tahlili: Zımnî görüşmeler var

Türkiye son periyotta seçim atmosferine girmeye başlarken, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, dikkat alımlı bir habere imza attı… Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı haberde, Türkiye’de lokal seçimlerde birlikte hareket ederek muvaffakiyete ulaşan muhalefet bloğunun dağılmaya başladığı öne sürüldü.

“Türkiye’de Erdoğan’la gayret edecek muhalefet bloğu dağılıyor” başlığı kullanılırken, “Gelecek yılki seçimlerde büyük umutları olan koalisyonun yüzeyinde çatlaklar oluştu ve dağılmamak için çabalıyor” tabirine yer verildi.

“ÖNCE KENDİ ADAYLARINA OY VEREBİLİRLER”

Gazete muhalefet bloğunun yapacağı atılım ile ilgili de dikkat cazip bir argümanda bulundu. Financial Times’ın haberinde, “Hem HDP’den hem de Güzel Parti’den yetkililer en sonunda birinci tıpta kendi adaylarıyla cumhurbaşkanlığı oylamasına çıkma kararı alıp şayet olursa ikinci cinste Erdoğan karşısında kalan adaya takviye verebilirler” tabiri kullanıldı.

Fakat gazeteye konuşan uzmanlar, bu durumun risk oluşturabileceğini zira seçim kampanyası sırasında muhalif adayların birbirleriyle karşı karşıya gelebileceğini söyledi. 

“ÇAY BİLE İÇMİYORLAR”

Bazı muhalefet partileri ortasındaki bağların çok kırılgan olduğunu öne süren gazete, “Teoride Erdoğan’a karşı birleşmesi gereken parti başkanları birlikte çay bile içmeyi reddediyor” yorumunu yaptı. 

Gazete, “İttifakın merkezinde CHP ve Yeterli Parti var. Her ne kadar iki partinin önderi Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener birlikte çalışmaya baş koysa da ortalarında gelecek seçim için derin ve giderek büyüyen strateji uyuşmazlığı var” yorumunu yaptı.

AKŞENER, MANSUR YAVAŞ’I İSTİYOR

Financial Times, Meral Akşener’in aday olarak Mansur Yavaş’ı istediğini yazdı.

İttifak içindeki en büyük tansiyonun ortak aday konusu olduğuna dikkat çekilirken Kılıçdaroğlu’nun kendisini aday göstermek istediği ve Akşener’in ise Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ı aday göstermek istediği hatırlatıldı.

KILIÇDAROĞLU DEVA PARTİSİ İLE GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan Uygun Parti’den yetkililer Kılıçdaroğlu’nun kapalı kapılar ardında Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi ile görüşmeler yaptığını öne sürdü. Yeterli Parti’de rahatsızlık yaratan bir öbür mevzunun ise HDP ile yakınlaşması olduğu da belirtildi. Uygun Parti’den yetkililer, bu yakınlaşmanın ardında Kılıçdaroğlu’nun kendi adaylığı için yer hazırlaması olduğunu öne sürdü.

CHP’den yetkililer oy oranı yüzde 11 olan bir partiye sırt çevrilmemesi gerektiğini söylerken Yeterli Parti’den bir yetkili ise, “Biz neysek oyuz. Biz de bir yere kadar göz yumabiliriz ve biz çok fazla yeterlilik yaptık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.