İsrail basınından İran iddiası! Esad, Süleymani’den İsrail’i vurmasını istedi

Süleyman’ın 3 Ocak 2020’de ABD’nin suikastı sonucu vefatının akabinde Şam’ın Kudüs Gücü’nün yeni kumandanı İsmail Kaani’ye de birebir talebi ilettiği kaydedildi. Argümana nazaran göre İran da bu isteğe uydu.

İsrail’in son devirde Suriye’ye yönelik hava taarruzlarını artırması bölgede tansiyonu yükseltirken, İsrail medyası farklı bir iddiayı ortaya attı. Suriye’de İran’la kontaklı gayelere hava hücumlarını artıran İsrail, son olarak evvelki akşam Halep Havalimanı’na ve başşehir Şam’ın güneyine füze saldırısı düzenlemişti. Suriye hava savunma sistemlerinin akına karşılık verdiği söz edilirken İsrail’in Lübnan Hizbullahı’yla temaslı tesisleri de vurduğu kaydedilmişti.

İsrail gazetesi Haaretz’in haberine nazaran, Suriye Devlet Lideri Beşar Esad, 2011’de patlak veren savaşta kendisine büyük takviye veren İran’dan İsrail’in taarruzlarına karşılık vermemesini istedi. Haberde Esad’ın bu talebi, İran İhtilal Muhafızları Kudüs Gücü’nün eski Kumandanı Kasım Süleymani’ye üç yıl evvel şahsen ilettiği, İran’ın da bu isteğe uyduğu belirtildi.

İRAN, İSRAİL YERİNE SURİYE’DE ABD’YE SALDIRDI

Süleyman’ın 3 Ocak 2020’de ABD’nin suikastı sonucu vefatının akabinde Şam’ın Kudüs Gücü’nün yeni kumandanı İsmail Kaani’ye de tıpkı talebi ilettiği kaydedildi.

Haaretz’in haberine nazaran İran, Esad hükümetinin talebi üzerine İsrail taarruzlarına cevap vermek yerine ABD’nin İsrail üzerinde baskı kurması için Suriye’deki ABD üslerine akınlar düzenlemeyi tercih etti.

“ŞAM KENDİ TOPRAKLARINDAN BİR TAARRUZDAN KAÇINIYOR”

Daha evvel de New York Times gazetesine konuşan İran güçlerine yakın bir Suriyeli kaynak, Esad idaresinin İran’dan İsrail taarruzlarına cevap vermemesini istediğini aktarmıştı. Haberde, İsrail’le çatışmadan kaçınmak isteyen Esad idaresinin kendi topraklarından İsrail’e rastgele bir akın düzenlenmesine karşı çıktığı öne sürülmüştü.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, son akınlar sonrası yaptığı açıklamada “İsrail’in ateşle oynadığını” söylemiş ve hücumların büyük bir askeri çatışmaya kapı aralayabileceğini belirtmişti. İsrail, Suriye topraklarına düzenlediği akınlar konusunda genelde yorum yapmaktan kaçınıyor.

Londra merkezli Arap gazetesi Asharq Al-Awsat’a konuşan Suriye hükümetinden kaynaklar da, Rusya’nın çatışmaların büyümemesi için bu hafta İran’dan milislerini Suriye’nin orta ve batı bölgelerinden çekmesini istediğini aktarmıştı. İran üzere Rusya da, 2011’de Suriye’de patlak veren savaşta Esad idareye askeri alanda büyük dayanak verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.