İstanbul Tabip Odası: Aile doktorlarına başlatılan soruşturmalar derhal durdurulsun

29 Mayıs’ta gerçekleşecek Beyaz Miting öncesi açıklamada bulunarak doktorların taleplerini aktaran İstanbul Tabip Odası, “Demokratik ve yasal haklarını kullanarak mesleğine sahip çıkan ve her şeye karşın bu topraklarda daha güzel bir sıhhat ortamı için çaba eden meslektaşlarımıza karşı yıldırma gayeli sürdürdüğünüz soruşturmaları derhal durdurunuz” diye seslendi.

İstanbul Tabip Odası, pazar günü gerçekleştirilmesi planlanan Beyaz Miting ile ilgili açıklamada bulundu.

DOKTORLARIN PROBLEMLERİ TEK TEK SIRALANDI

İstanbul Tabip Odası’nın açıklamasında, “Aile tabipleri olarak “Ceza Yönetmeliği” olarak tanımladığımız ve 30 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe giren, haktan hukuktan nasibini almamış ‘Aile Hekimliği Mukavele ve Ödeme Yönetmeliği’nin iptal edilmesi talebi başta olmak üzere genel olarak da mesleğimizi içinde nefes alamaz hale getiren uzun çalışma mühletleri, uğradığımız şiddet, yoksulluk hududu altına gerileyen alım gücümüz ve mesleksel değersizleşmeye dikkat çekmek gayesiyle, son devirde sıklığı giderek artan hareket ve etkinliklerimizi 29 Mayıs Pazar günü Ankara da yapacağımız mitingle sürdüreceğiz” denildi.

“SAĞLIK MÜDÜRLERİ ARACILIĞIYLA MESLEKTAŞLARIMIZA SARI SORUŞTURMA ZARFLARI GÖNDERİLİYOR”

İstanbul Tabip Odası’nın açıklamasında ayrıyeten, “Tüm bu yaptığımız hareketlere ve açıklamalara kayıtsız kalan, feryadımızı duyup meselelerimizi çözmek yerine, vilayet ve ilçe sıhhat müdürlükleri aracılığıyla meslektaşlarımıza sarı soruşturma zarfları göndermeye başlayan Sıhhat Bakanlı’nın baskılarına boyun eğmeyeceğimizi ilan ediyoruz” vurgusunda bulunuldu.

“SORUŞTURMALARI DURDURUNUZ”

İstanbul Tabip Odası’nın açıklaması şöyle devam etti:

* “2022 yılı başından beri her ay yeni mezun 250 meslektaşımız mesleğini daha insani şartlarda yapabilmek için yurt dışına gitmeye devam etmektedir. Tekrar bir çok kentte bu tahammülü sıkıntı şartlara dayanamayıp kamudan ayrılan meslektaşlarımız nedeniyle vatandaşlarımız hastanelerden randevu bulamamakta, telefon başında aylarca çaresizce kıvranmaktadır.

* Sıhhat Bakanlığı’na sesleniyoruz, çalışanların iş kolunda örgütlü sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda toplu aksiyon hakkının başta ILO 87 ve 98 nolu kontratları olmak üzere memleketler arası kontratlarda, insan hakları mukavelelerinde, Anayasa ve mahkeme kararlarında hiçbir tereddüde yer bırakmayacak formda tanındığını, bu hususta çok sayıda AİHM, Danıştay ve idari yargı kararı bulunduğunu, bir sefer daha hatırlatıyoruz. Demokratik ve yasal haklarını kullanarak mesleğine sahip çıkan ve her şeye karşın bu topraklarda daha yeterli bir sıhhat ortamı için gayret eden meslektaşlarımıza karşı yıldırma hedefli sürdürdüğünüz soruşturmaları derhal durdurunuz.

“29 MAYIS’TA MİTİNGTE OLACAĞIZ”

* Meslektaşlarımıza sesleniyoruz, büyük bir özveri, kararlılık ve dayanışmayla aylardır sürdürdüğümüz aksiyonlara katılmanızdan ötürü uğradığınız baskı ve soruşturmalara karşı meslek örgütünüz olarak yanınızdayız.

* Şimdiye kadar olduğu üzere bundan sonra da, birlikte gayret ederek hem ceza yönetmeliğinin hem de yürütülen hukuksuz soruşturmaların yargı tarafından iptal edileceğine, verilen haksız ve hukuksuz ceza puanlarını, bu kararlılık ve hareketlere yaygın iştirak karşısında tatbik edemeyeceklerine inandığımızı bildirmek isteriz.

Ceza yönetmeliğinin iptali, başlatılan soruşturmalara karşı, her geçen gün dayanılmaz hale gelen sıhhat çalışanlarına bitmek bilmeyen şiddete karşı, eriyen fiyatlarımız ve başka haklarımız için 29 Mayıs’ta Ankara‘da ‘Emek bizim, kelam bizim, sıhhat hepimizin’ mitinginde olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.