İstihdamda kadın gücü

Prysmian Group’un en önemli vizyonlarından birinin çeşitlilik, kapsayıcılık ve fırsat eşitliği olduğunu ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan, “Kadınların hayatın her alanında istedikleri şekilde var olması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. Türk Prysmian Kablo olarak insan kaynakları politikalarında fırsat eşitliğine odaklandıklarını vurgulayan Özcan, bunun istihdam rakamlarına da yansıdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Uyguladığımız çeşitlilik politikaları sayesinde kadın çalışan sayımız her geçen gün artıyor. Haziran 2022 verilerimize göre 602 kişiye istihdam sağlayan şirketimizde, kadın çalışan sayımız 56’ya yükseldi. Toplam 29 olan orta kademe yöneticilerimizin 11’i kadın çalışma arkadaşlarımızdan oluşuyor. Yönetim kurulundaki kadın oranımız ise yüzde 50. Bu vizyonumuzu, aldığımız anlamlı ödüllerle de pekiştiriyoruz. 2020 yılında Sabancı Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye Kadın Direktörler Konferansı’ kapsamında ‘Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu’ ödülüne layık görülmüş olmamız buna bir örnek.”

‘Kadınlar her alanı geliştiriyor’

Türkiye’de hala kadın istihdamının yetersiz olduğuna dikkat çeken Özcan, şunları söyledi:

“Eğitimin ilk kademelerinden itibaren kız ve erkek çocukları arasındaki fırsat eşitliğini desteklemek, farklılıkların değerini artırmak ve bireyleri, benzersiz özelliklerini sergilemeye eşit yaklaşımlarla teşvik etmek, son derece büyük önem taşıyor. Ben de geleneksel olarak ‘erkek işi’ olarak görülen ‘kablo’ sektöründe kadın bir CEO olarak görev alıyorum. Bu alanda görev yapmaktan büyük bir gurur duyuyorum. Çünkü kadınların masa başında olduğu kadar, sahada, teknik alanlarda ve fabrikalarda farklı görevler alabileceğine tüm kalbimle inanıyorum. Kadınların var olduğu her alanda gelişime katkı sağlayan farklı bakış açıları, üretkenlikleri, harika fikirleri ve kattıkları özel değerleri bu inancımı her geçen gün daha da kuvvetlendiriyor.”

500 kadın çalışan alınacak

Prysmian Group bünyesinde küresel olarak devam eden STEM IT Programı, özellikle bilişim ve teknoloji alanlarında kadın istihdamının yükseltilmesi ve farkındalık yaratılması konusunda önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Türk Prysmian Kablo’nun da dahil olduğu STEM IT programı, kadın istihdamına destek açısından büyük önem taşıyor. Grup, 2030 yılına kadar tamamen özel bir STEM IT programında kariyer yapmak isteyen yeni nesil kadınlara teknik ve bilimsel roller vermeyi ve 500’ün üzerinde kadın çalışanı bünyesine dahil etmeyi hedefliyor.

‘Katkı sağlayacağız’

STEM IT Programı hakkında bilgi veren Ülkü Özcan, “Bu özel program; girişim, eğitim ve ağ oluşturma etrafında inşa edilmiş beş yıllık bir planla desteklenecek. Program kapsamında verilecek bir dizi eğitim ile adaylar Prysmian Group Academy ve üst düzey işletme okulları arasındaki iş birlikleriyle oluşturulan kapsamlı bir eğitim ve         akademik programa katılacak. Program; ilk iki yıl, yeni nesil STEM kadınlarının bilgi, beceri ve tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarına olanak      sağlayacak eğitim kursları ve ağ oluşturma etkinlikleriyle devam edecek. Üçüncü yılda ise eğitim alan genç kadınlar, performanslarına bağlı olarak, işin özüyle güçlü bir şekilde bağlantılı olan yeni bir role atanacaklar. Programın son iki yılı ise yine performans ve potansiyele dayalı liderlik kurslarıyla dolu olarak devam edecek. Bizi çok heyecanlandıran STEM IT programımız ile hem sektörümüze hem kadın istihdamına katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

Kadınlar ayçiçek yağı üretecek

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Yazıhan Belediyesi’nin “Yazıhan Üretimde Güne bakıyor” projesi düzenlenen törenle imzalandı.

İmza töreninde konuşan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, proje çerçevesinde geliştirilecek sözleşmeli üretim modeliyle ilçede üretilen ayçiçeği miktarının artırılarak proje ortaklarından Kadın Girişimciler Küçük Sanat Kooperatifi üyeleri başta olmak üzere kadın çiftçilerin sayısının artırılacağını belirterek, “İlçemizde ayçiçeği ürününün kırsal alanda üretimini yaygınlaştırıp bunu belediyemizle birlikte kuracağımız ayçiçek yağı tesisimizde imalatını gerçekleştirip öncelikle ilimizde daha sonra da ülke genelinde ayçiçek yağımızı markalaştırıp kadın kooperatifimize gelir getirici bir faaliyete dönüştürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Yazıhan Kaymakamı Kutsal Baytak ise “Bugün imzalanan sözleşme neticesinde ilçemizde ayçieçeği yağının üretilmesiyle ilgili ciddi bir yatırım söz konusu olacak. Bu yatırımla beraber özellikle kadın kooperatifimizin de işin içerisinde olması vesilesiyle kadınlarımızın hem sosyal hem de ekonomik anlamda gelişmesini ve kalkınmasını sağlayacağız. Bunun yanında hem ilçemize hem yöremize bir katma değer getirilmesine bu yatırım vesile olacak” diye konuştu.

Tekstil fabrikaları kadınlara can damarı oldu

Bingöl’de özellikle 2015 yılından bu yana devlet desteğiyle açılan tekstil fabrikaları ve atölyelerinde binlerce kişi istihdam ediliyor. Devlet desteğiyle yatırımcılar tarafından kurulan fabrika ve atölyeler, kadınlara kazanç kapısı oldu.

Bingöl Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Baycuman, “2015’ten bu yana ilimizde tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalarda kadın istihdam oranı sürekli artı ivme kazanarak çalışan kadın oranı yüzde 85 olmuştur. Açmış olduğumuz kurs programlarında kadın istihdam oranı geçen seneye oranla yüzde 10 artış göstermiş, işe yerleşme oranlarında geçen seneye göre yüzde 10 civarında bir artış göstermiştir. Amacımız iş sahibi olmak isteyen tüm kadınlarımızı iş sahibi yapmak ve istihdama kazandırmak. Bu doğrultuda İş-Kur olarak kadınlarımız için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.