Joe Biden, polisin güç kullanıma ait kararnameyi imzaladı

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçti.

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da Floyd’un öldürülmesinin ikinci yılına ait bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında dün Teksas’ta yaşanan silahlı akına değinen Biden, ilerleyen günlerde eşiyle birlikte Teksas’ı ziyaret edeceğini aktardı.

“Elimdeki tüm yetkileri kullanacağım”

Floyd’un vefatının üzerinden 2 yıl geçtiğini belirten Biden, “Anlamlı bir polis ıslahatı yapılması için elimdeki tüm yetkileri kullanacağım.” tabirini kullandı.

Polisin güç kullanımını kısıtlayan kararnameyi imzaladı

AA’nın haberine nazaran Biden, tıpkı vakitte federal güvenlik güçlerinin güç kullanımının kısıtlanmasına ve hesap verebilirliğine ait bir kararname imzaladı.

Biden, halkın polise inancının toplumun temelini oluşturduğunu belirterek, federal polislerin çok güç kullanımını yasaklayan kararnamenin kıymetine işaret etti.

George Floyd olayı

Minnesota’nın Minneapolis kentinde, polis memuru Derek Chauvin’in, 25 Mayıs 2020’de, 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına aldığı sırada, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna basarak vefatına neden olması ülke gündemine damga vurmuştu.

Dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvaran Floyd’un olayla ilgili manzaraları ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve birçok kentte aylarca süren şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un vefatına neden olmakla suçlanan Chauvin, hakkında açılan 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla yargılanarak 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.