Kahvecilerden çay fiyatına yüzde 40 artırım talebi

Eskişehir Kahveciler Odası Lideri Zeki Çoban, kahvehanelerde 2,5 liradan satılan çayın fiyatına yüzde 40 artırım talep ettiklerini açıkladı.

Çoban, ANKA’ya yaptığı açıklamada, üniversitelerin kapandığını ve kentin boşalmaya başladığını belirtti.

‘ÇAYA YÜZDE 43, KAHVEYE YÜZDE 21, ŞEKERE YÜZDE 20 ARTIRIM GELDİ’

Bundan çok etkilenenlerden birinin de esnaf olduğunu söz eden Çoban, “Her türlü hizmet bölümleri bundan etkilendi. Etkilendiğimiz temel mevzular var. Geçtiğimiz günlerde çaya yüzde 43, kahveye yüzde 21, şekere yüzde 20 artırım geldi ve meşrubat firmaları zati kendi başına nazaran artırım yapıyor. Bunun bir belirtisi yok. Bizim de kârlarımız düştü. Son yapılan elektrik ve doğal gaz artırımları da tuz biber oldu. Bu denetimsiz, çok acayip artırımlar bizi çok etkiledi. Biz de hizmetimizi devam ettirmek için artırım yapmayı düşünüyoruz bayramdan evvel, teşebbüslerimiz var. Bundan da zevk almıyoruz. Vatandaşlarımıza ucuz çay ve kahve içirelim, sürümden kazanalım istiyoruz lakin maalesef olmuyor. Pandemi yaralarımız devam ediyor. Borcu borçla ödüyoruz. Biz, çok güç durumdayız. Yani kahve esnafı koronayı yaşıyor, devam ediyor. Hastalığımız devam ediyor. Bu hastalık, ekonomik bir hastalık; artırım hastalığı. Biz de artırım alacağız doğal ki çaya, şekere. Esnaf Odaları Birliği’ne teklif verdik. Herhalde biz de yüzde 40 artırım alırız diye düşünüyoruz. En son 6 ay evvel artırım aldık. Orta artırımlar oldu kullandığımız mamullere lakin biz teğet geçtik, onları kendi bünyemizde erittik” dedi.

Gelecek artırımla birlikte Eskişehir’deki kahvehanelerde 2,5 buçuk liradan satılan çayın 3,5 liraya yükselmesi bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.