Kapısı yenen Ayasofya’nın onarım ihalesi Erdoğan’a yakın isme verildi

Cami olarak ibadete açıldıktan sonra tahribata uğradığına dair manzaralarla gündeme gelen Ayasofya’nın onarımı için Vakıflar Genel Müdürlüğü 30 Aralık 2021 tarihinde bir ihale düzenledi. İhalenin “Ayasofya Külliyesi’nin onarım projelerinin hazırlanması ve Ayasofya Külliyesi’nde bulunan türbelerin, sıbyan mektebinin ve muvakkithanenin onarımının yapılması” ismi altında pazarlık adabıyla düzenlendiği duyuruldu.

23 MİLYON TL ÖDENDİ

Birgün’ün haberine nazaran, onarım ihalesinin, Hassa Mimarlık, Iras Yapı ve Adamak Onarım isimli üç şirketin kurduğu iş iştirakine 23 milyon 51 bin TL’ye verildiği ve 21 Ocak tarihinde de kontrat imzalandığı açıklandı. Şirketlerden onarım ve proje hazırlama işlerini 2024 yılının ocak ayına kadar tamamlamaları istendi.

İhalenin verildiği üç şirketten biri olan Hassa Mimarlık Şirketi’nin sahibi Muharrem Hilmi Şenalp, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Şenalp’in tıpkı vakitte AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yakın arkadaşı” olduğu da biliniyor.

Şenalp, Boğaziçi Köprüsü’nün çıkışında inşa edilen “Şehitler Abidesi”nin de mimarı. Hassa Mimarlık; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Cami ve Kültür Merkezi, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin master planı ve konsept tasarımı, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Ataşehir Mimar Sinan Cami, Eyüp Sultan Türbesi onarımın da ortalarında bulunduğu birçok projeye imza attı.

Şenalp’in Hassa Mimarlık isimli şirketi 2011 ile 2021 yılları ortasında kamu kurumlarından 19 başka ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 114 milyon 265 bin TL.

TARTIŞMALI İHALELER

Ayasofya için düzenlenen ihaleler daha evvel de tartışmalara neden oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2020’de de mescide dönüştürülen Ayasofya’nın tuvaletlerini yenilemek için “950 bin TL’lik” bir ihale düzenlemişti. İhalenin “camiye uygun yeni lavabolar” yapılması için düzenlendiği açıklanmıştı.

Geçen yıl da Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ayasofya’nın kamera sistemlerinin yenilenmesi için bir ihale düzenlemişti. İhale 850 bin TL teklif veren DMS Dizayn Şirketi’ne verildi. İhalenin verildiği şirketin sahipleri Didem Parıltı ve Mehmet Emin Hazıroğlu’nun da eski AK Parti İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı ve eski İBB Meclis Üyesi olan Murat Hazıroğlu’nun çocukları olduğu açığa çıkmıştı.

(KAYNAK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.