Kiev’de ABD’li gazeteci öldürüldü

Kiev Emniyet’i, ödüllü gazeteci Brent Renaud’nun vurularak hayatını kaybettiğini duyurdu. Emniyet Müdürü Andriy Nebytoy, Renaud’nun New York Times gazetesi için çalıştığını gösteren bir basın kartının görüntüsünü de paylaştı.

Kiev polisine göre Rus birlikleri, içinde ABD’li gazeteci ve diğer yabancı gazetecilerin bulunduğu araca ateş açtı. Renaud ile birlikte bir meslektaşının da yaralandığı belirtildi.

Ukrayna’da bulunan CNN Türk muhabiri Mücahit Topçu da ABD’li gazetecinin aracına düzenlenen saldırı sonucu hayatını kaybettiğini doğruladı. Topçu, “Sivil kayıplara bir de gazeteci eklendi. Ağır yaralı ekip arkadaşı hastanede yaşam mücadelesi veriyor dedi.

New York Times ise Kiev’in İrpin bölgesinde öldürülen gazeteci Brent Renaud hakkında açıklama yaptı. NYT, Brent Renaud’un hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyulduğunu belirterek, ‘Geçmişte New York Times’a katkıda bulunmuş olmasına rağmen, Ukrayna’daki herhangi bir iş için görevlendirilmedi. Paylaşılan basın kartı, yıllar önce bir başka bir iş için verilen New York Times basın kartıdır’ ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da gazetecilere ateş!

 

‘Afganistan’da gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.