Kokoreç fiyatları arttı, yurttaşın ağzının tadı kaçtı

Yeni yılla birlikte elektriğe, doğalgaza ve temel besin eserlerine gelen artırımlarla yurttaşın alım gücü düştü. Gelen artırımlar hayvancılık bölümünü de derinden etkiledi. Son devirde İstanbul’da yarım ekmek kokoreç 45-55 lira, çeyrek kokoreç ise 35 liradan satılıyor.

Kokoreç işletmecileri artırımlardan sonra müşterilerinde yüzde 50 oranında azalma olduğunu lisana getiriyor. Bu durumla birlikte, fiyat sorduktan sonra kokoreç almaktan vazgeçen yurttaşların da olduğu belirtiliyor. Cumhuriyet mevzuya ait kokoreç satan dükkanların işletmecileri ile konuştu. 

‘DEVLET TAKVİYE VERMEZSE DÜZELMEZ’

Özcan, gelen artırımların hayvancılık kesimini etkilediğini vurgulayarak, “Memleketim Sinop’a gittiğimde köyde iki üç çeşit atıyoruz, tavuğa bile rastlamıyoruz. Türkiye’de hayvancılık kesimi bitiyor. Yem saman değerli. Grup biçen kalmadı zira değerliye mal oluyor” diye konuştu.

Özcan, “İki dükkanımız var. Yeni yıldan evvel 7 bin lira elektrik faturası ödüyorduk. Lakin bu ay 23 bin lira fatura geldi. Devlet dayanak vermediği sürece bu problemler düzelmez. Katı yatı olanlara mazotu kaç liraya veriyorlar? Çiftçinin verdiğinin tahminen 10’da 1’ini bile vermiyorlar” tabirlerini kullandı.

‘BÖYLE DEVİR GÖRMEDİK’

25 yıldır kokoreç işletmecisi olan Adnan Atalay, “Kokoreçe yüzde 50 oranında artırım geldi. 3 senede gelecek artırım bir yıl içinde geldi. Satışlarımız yarı yarıya düştü. Çeyreği 35 liraya, yarım kokoreç ise 50 liraya veriyoruz. Kokoreççilik bizde baba mesleği fakat hiç bu türlü bir periyot görmedik” dedi.

40 yıldır kesimde olan Yakup Atalay da, “Sene başında artırım geldi. Yarım kokoreç 50 lira, Tam kokoreç 100 lira

Kimsenin alım gücü kalmadı. Müşterilerimiz artık yarım kokoreç yemek yerine çeyrek yiyebiliyor” diye konuştu. İşletmeci Mehmet Üresin ise, “Yarım ekmek kokoreç 55 lira, çeyrek ise 35 lira. Beşerler artık fiyatlarını sorarak alıyor. Müşterilerimizde yüzde 40 azalma oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.