“Kuyu Kurumadan” su çalıştaylarının sonuncusu Çiğli’de gerçekleştirildi

KEÇİ Kültür Ekoloji Etraf ve İrtibat Derneği’nin Küçük Menderes ve Gediz havzalarında bir dizi ilçede düzenlediği su çalıştaylarının sonuncusu Çiğli’de gerçekleştirildi. Çiğli Belediyesi’nin takviyeleriyle düzenlenen çalıştaya, İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi, İZSU ve Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi sunumlarıyla katkı sundu. Kapanış konuşmasını ise Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü yaptı.

KEÇİ Derneği ismine buluşmaların çerçevesini çizen Baha Okar, Çiğli’yi başka ilçelerden ayıran özgün ögelerden bahsetti. Okar, evvelki çalıştaylarda daha çok ziraî maksatlı su kullanımına dikkat çekildiğini, Çiğli’de ise biyolojik çeşitlilik açısından Akdeniz’in en kıymetli sulak alanı olan Gediz Deltası’nı barındıran bir metropol ilçe olması nedeniyle sorunun özgün bir yanına vurgu yapmayı amaçladıklarını belirtti.

Gediz Deltası’nın hem dört milyonluk bir kentin baskısı altında hem de deltayı besleyen kaynağın denizle kaynaşmadan evvelki seyahati boyunca getirdiği kirliliğin tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Okar, ülkemizin muhafaza altındaki 14 sulak alanından birisi ve birebir vakitte UNESCO Dünya Tabiat Mirası adayı olan deltanın korunması için, tüm kurumların işbirliği içinde elinden gayret göstermesi gerekliliğine vurgu yaptı.

ÇEVRE KONUSUNDA HASSAS İLÇE

KEÇİ Derneği ismine açılış konuşmasını yapan Baha Okar, “Çiğli, Belediye olarak birinci İklim Değişikliği Müdürlüğü kuran, iklim aksiyon planını ve iklim değişikliğinin sonuçlarına karşı dirençli kent planını hazırlayan kentler ortasında. Yalnızca bu toplantıyı düzenlemekteki katkıları nedeniyle değil, bu husustaki hassaslıkları ve emekleri için de teşekkür ediyoruz” diyerek kelamlarına devam etti.

“HAVZAYA HAS ESERLER YETİŞTİRİLMELİ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ziraî Ar-Ge Eğitim ve Uyum Şube Müdürlüğü ve İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi (İZTAM) ismine çalıştaya katılan Dr. Berk Ünal hakikat bir ziraî üretimle sağlıklı besinler ortasındaki bağlantı üzerine iştirakçilere bilgiler verdi. Ünal, yüksek randımanı hedefleyen entansif üretimde çok fazla kimyasal kullanıldığını söyledi. Ünal, İZTAM olarak sağlıklı besine erişim sağlamak için yeni ziraî yollar üzerine çalışırken, bir hedeflerinin da çevreyi ve su kaynaklarını korumak ve iklim krizinin sonuçlarına karşı hazırlanmak olduğunu söyledi. “Gıda ayak izini azaltmak için yakıt ve ulaşım tüketimine neden olan ithal besinler yerine yerli besinler tüketmek kıymetli ve birebir vakitte havzaya has eserlerin yetiştirilmesi biyoçeşitliliğin korunmasına katkı sağlar” diyerek kelamlarına devam etti.

ÇAMUR YATAKLARI İYTE’NİN REHBERLİĞİNDE ÇÖZÜLECEK

İZSU Atıksu Arıtma Daire Başkanlığından Etraf Mühendisi Şermin Gür de çalıştayda hem Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin mevcut durumu hem de İZSU’nun bölgedeki başka projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Gür, 2002 yılında devreye alınan ve İzmir metropol alanında yer alan tüm ilçelerin atıksularını bertaraf eden Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin uzun yıllardır devrede olması nedeniyle kimi yaşlanmaların gerçekleştiğini bu nedenle İZSU’nun tesis üzerinde çalışmalar yürüttüğü söyledi. Birebir vakitte tesisteki çamur yatakları ile ilgili meseleleri çözmek ismine birtakım çalışmaları olduğunu söz eden Gür, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) ile imzalanan protokol kapsamında akademisyenlerin çamur yataklarının en uygun prosedürle rehabilitasyonu konusunda İZSU’ya rehberlik sağlayacağını belirtti.

ARITILMIŞ SULARIN GERİ KAZANILMASI

“BİR AN EVVEL ACİL BUTONUNA BASMALIYIZ”

“Kuyu Kurumadan” Çiğli su çalıştayında son sunumu gerçekleştiren Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden Helil İnal Kınay, bir etraf mühendisi olarak bardağın boş tarafını gösterme yükümlülükleri olduğunu söyleyerek, insan faaliyetleri nedeniyle mevcut kaynaklarımızın azaldığına ve kirlendiğine vurgu yaptı. İzmir’de bulunan dört su havzasındaki su kalitesinin kullanılamaz durumda kirli olduğunu söz eden Kınay kirliliğe sebep olan ögeler olarak süratli kentleşmeyi, arıtma tesislerinin olmaması ya da kapasitelerin yetmemesini, bu tesislerin yanlışsız işletilememesini, sanayi tesislerinin yapması gereken arıtma tesisi süreçlerini yerine getirmemesini, madencilik, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yarattığı kirletici tesirleri gösterdi. “Bir an evvel acil butonuna basarak tedbir almamız gerekiyor. Azalan suyumuz sıcaklık ve iklim tesiriyle daha da yok oldu. Son 10 yılda her yağış afete dönüşüyor. Biz kentleri o denli bir hale getirdik ki, olağan yağışlar bile bize afet olarak dönüyor.” diye konuştu.

BELEDİYEDEN ÖDÜLLÜ BELGESEL

Çiğli Belediyesi olarak, su kaynaklarını korumak ve su israfının önüne geçmek için çalışmalar yürüttüklerini, kurum olarak gerçekleştirdikleri demirbaş değişimleriyle yılda 40 bin ton su tasarrufunda bulunduklarını belirten Gümrükçü, ilçedeki parkların %40’ında otomatik sulama sistemi kurduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.