Milyarder Alıyor! Bu 2 Kripto Para İçin Satın Alma Zamanı mı?

Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones şimdi Bitcoin satın alıyor. Cardano ise bu yıl yaklaşık %50 artış gösterdi ve lider altcon’in performansına ayak uyduruyor. Kripto uzmanı Dominic Basulto, bu iki kripto para birimine yatırım yapmanın mantıklı olup olmadığını değerlendiriyor.

Lider kripto para Bitcoin’in ‘kuyruk’ hikayesi

Başlangıç noktası, kriptoyu benzersiz bir varlık sınıfı olarak görmek. Bunu yaptıktan sonra, portföyünüzde hangilerini tutmanız gerektiğini ve her birine ne kadar ayırmanız gerektiğini görmek için Bitcoin’i diğer varlık sınıflarıyla karşılaştırabilirsiniz. Her varlığın kendine özgü bir risk-ödül profili var. Bitcoin’in gerçekten öne çıktığı nokta da bu. Evet, Bitcoin’e yatırım yapmanın önemli bir riski var. Ancak aynı zamanda önemli bir yükseliş potansiyeli de var.

Paul Tudor Jones Bitcoin’den “büyük bir kuyruk” olarak bahsediyor. Bunun yatırım dünyasında çok özel bir anlamı var. Olayların olası dağılımını ifade eder. İstatistiksel açıdan bu kuyruk 3 standart sapmalı bir olaydır. Yani gerçekleşme olasılığı yalnızca %0,3’tür. Örneğin standart bir çan eğrisi dağılımını düşünürseniz, ortada her zaman dev bir tümsek ve her iki tarafta da çok düz kuyruklar olacaktır. Çoğu varlık ortadaki bu dev tümseğin bir parçasıdır.

Ancak Bitcoin farklı. Görünüşe göre her zaman “kuyruk”tur. Bazen negatif dağılımların kuyruğudur (2022’de olduğu gibi). Ancak daha sık olarak, pozitif dağılımların kuyruğudur. Sonuç olarak, 2011-2021 yılları arasında Bitcoin dünyanın en iyi performans gösteren varlığı oldu ve bu yakın bile değildi. Bu tarihsel getiriler gelecekteki performansın garantisi olmasa da, Bitcoin’in yukarı yönlü potansiyelini ortaya koyuyor.

Bitcoin’in korelasyonları

Bitcoin korelasyonları açısından da ilginç. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Bitcoin altın ile giderek daha fazla korelasyon göstermeye başladı. Şu anda ekonomik belirsizlik seviyesinin yüksek olması, insanların güvenli liman olarak adlandırılan varlıkları aramasına neden oluyor ve birçok kişi Bitcoin’i bu sınıfta görüyor. Bunun nedeni Bitcoin’in doğası gereği güvenli olması değil, Bitcoin’in geleneksel bankacılık sisteminin dışında olması. Dolayısıyla, daha fazla bankanın başı belaya girerse, Bitcoin teorik olarak diğer finansal varlıklar kadar etkilenmeyecek.

Paul Tudor Jones şu anda Bitcoin’i altına benzer şekilde potansiyel bir enflasyondan korunma aracı olarak görüyor. Bu da Bitcoin’i değerli kılıyor çünkü enflasyon riskinden korunmanın potansiyel bir yolu. Dolayısıyla, zaman içinde Bitcoin’in altın ile korelasyonunu koruyacağı beklentisi hakim. Bununla birlikte, Fed faiz oranlarını artırmayı bıraktığında, Bitcoin’in bir enflasyondan korunma aracı olma özelliğinin azalmaya başlayabileceği konusunda uyarıyor.

Lider kripto para için ekonomik senaryolar

Paul Tudor Jones da varlık fiyatlarının gelecekte izleyeceği yolu tahmin etmek için ekonomik modelleme yöntemini kullanıyor. Sonuçta, 1987 borsa çöküşünü tahmin etmesini ve bu süreçte muazzam karlar elde etmesini sağlayan şey buydu. 1929’daki borsa çöküşünü modellemiş, 1980’lerde olanlarla karşılaştırmış ve hisse senedi fiyatlarının düşeceği sonucuna varmıştı. Şimdi aynı şeyi mevcut durum için yapıyor ve 2008 mali krizi sırasında yaşananlarla karşılaştırarak bundan sonra neler olabileceğini görmeye çalışıyor.

Bu tür bir modelleme yapmak için ekonomi diplomasına sahip olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken potansiyel ekonomik senaryolar açısından düşünmek. Kısacası, gerçekleşebilecek birkaç ekonomik senaryo düşünün. Ardından Bitcoin’in her senaryoda nasıl tepki vereceğini tahmin edin. Faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda ne olur? Ekonomi önümüzdeki çeyrekte resesyona girerse ne olur?

Ne kadar Bitcoin çok fazla Bitcoin’dir?

Tüm bunları göz önünde bulunduran Paul Tudor Jones, Bitcoin’de gördüklerini açıkça beğeniyor. “Bir atın üzerinde hiç bu kadar uzun süre oturmamıştım” diyor. Bitcoin’e yatırım yapmaya 2020 yılında, yaklaşık 9.000 dolardan işlem görürken başladı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC 68.790 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Ancak, ardından bir kez daha 30.000 dolara yükselmeden önce 15.000 dolara kadar düştü. Neredeyse üç yıl sonra hala elinde tutuyor.

Elbette söz konusu Bitcoin olduğunda aşırıya kaçmak istemezsiniz. Paul Tudor Jones’un şu anda Bitcoin’e tam olarak ne kadar ayırdığını bilmiyoruz. 2021’de, Bitcoin’de %5’e kadar tutmaya istekli olabileceğini öne sürdü. Ancak, daha yakın zamanda, portföyünün yalnızca %1 ila %2’sini Bitcoin’e ayırdığını belirtti. Paul Tudor Jones ile aynı fikirde olmasanız bile, net olan bir şey var: Bitcoin’i analiz etme şeklinizi değiştirerek daha iyi bir kripto yatırımcısı olabilirsiniz.

Cardano (ADA)’yı cazip kılan nedenler

İlk neden: Blockchain yükseltmeleri

Tüm dikkatler Ethereum’un son teknolojik yükseltmeleri üzerindeyken, Cardano da Blockchain ağını yükseltiyor. Cardano 2022 sonbaharında Vasil yükseltmesini tamamladı. Ayrıca, bu yükseltme Blockchain’e akıllı sözleşmeleri idare edebilme açısından daha fazla işlevsellik getirdi. Bu akıllı sözleşmeler, sofistike merkezi olmayan finans (DeFi) teklifleri oluşturmayı mümkün kılan, kendi kendini yürütebilen küçük bilgisayar kodu parçaları.

Aynı zamanda Cardano, Blockchain’in daha da sorunsuz ve hızlı çalışmasını sağlamak için tasarlanmış diğer girişimlerle ilerliyor. Örneğin Cardano kısa bir süre önce, saniyede 1 milyona kadar işlemi gerçekleştirmeyi mümkün kılabilecek yeni bir Katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Hydra’yı tanıttı. Bu işlem işleme hızı, kripto dünyasında bir tür efsanevi hedef haline geldi. Ethereum yıllardır saniyede 1 milyon işlem vaat ediyor, ancak bunu hiçbir zaman gerçekleştiremedi.

Tüm bu yeni yükseltmeler elbette harika. Ancak bazı yatırımcıların bunları nasıl sadece artımlı iyileştirmeler olarak görebileceğini anlamak kolay. Sonuçta, her Blockchain periyodik yükseltmeler yapmıyor mu? Evet, ancak Cardano söz konusu olduğunda, bu yükseltmelerin bir sonucu olarak temel ölçümlerin önemli ölçüde iyileştiğini görmeye başlıyoruz. Örneğin, Cardano işlem hacmi halihazırda yıllık bazda %205 artmış durumda. Ayrıca, en son Blockchain verileri Cardano’nun birçok farklı alanda güçlü bir büyüme gösterdiğini ortaya koyuyor.

İkinci neden: DeFi büyümesi

Cardano için işlerin gerçekten ilginçleştiği yer merkeziyetsiz finans (DeFi). Yukarıda belirtildiği gibi, son Cardano güncellemeleri akıllı sözleşme işlevselliğine odaklandı. Bu, DeFi dünyasında başarının anahtarı. Cardano, 2023’ün başında DeFi’de önemli iyileştirmeler yapacağına söz vermişti. Şimdi bu çalışmaların meyvelerini yeni yeni görmeye başlıyoruz.

Örneğin, Ocak 2023’te Cardano, geleneksel finans oyuncularının Cardano Blockchain’de DeFi’ye başlamasını çok daha kolay hale getirecek yeni bir stablecoin piyasaya sürdü. Cardano ayrıca dijital varlıkların alım satımı için yeni merkeziyetsiz borsaların filizlenmesine de tanık oldu. Sonuç olarak Cardano, DeFi protokolleri biçiminde Blockchain’de ne kadar ADA “kilitli” olduğunun önemli bir göstergesi olan toplam kilitli değer (TVL) metriğinde dramatik bir artış gördü. Bu yıla kadar Cardano, DeFi’de bir oyuncu değildi. Ancak şimdi Cardano işleri tersine çevirmeye başlıyor gibi. Cardano’nun TVL’si şu anda 10 ayın en yüksek seviyesinde.

Bu yeni keşfedilen DeFi gücü, yeni ortaklıklara, yeni inovasyonlara ve büyüme için yeni potansiyel yollara yol açıyor. Örneğin, Cardano kısa süre önce Zürih merkezli bir fon toplama platformu olan Acredius ile İsviçreli şirketler için yeni borç verme girişimleri konusunda ortaklık kurdu. Bu bir yıl önce mümkün olamazdı. Cardano, Cardano Blockchain’de Bitcoin kullanmayı mümkün kılan yeni bir token olan Cardano lider kripto para Bitcoin gibi yeniliklerle sınırları zorluyor.

Peki bu kripto para birimini satın almak mantıklı mı?

Tüm bu umut verici büyüme işaretlerini dikkate aldığımızda, ADA’nın 1 dolara ulaşması mümkün. Cardano’nun mevcut fiyatı olan 0,37 dolar baz alındığında bu, yukarı yönde yaklaşık 3 katlık bir hareket anlamına geliyor. Bu, geçmişte yatırımcıları birkaç kez hayal kırıklığına uğratmış olan ADA için biraz agresif gibi. Ancak Cardano’nun özellikle merkeziyetsiz finans alanındaki büyümesi beni cesaretlendiriyor. Temel DeFi ölçümleri yukarı yönlü hareket etmeye devam ettiği sürece Cardano’nun uzun vadeli beklentileri konusunda yükselişe geçeceğim.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir