Mostar Köprüsü nerede? YKS TYT 2022’de çıkan Mostar Köprüsü kim tarafından yapıldı?

Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek‘in Mostar kentinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunur.Orijinal köprü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi.

Hırvat topçu birliklerinin 8 Kasım 1993 günü başlattığı top atışlarına dayanamayarak 9 Kasım 1993’te Neretva Irmağı’nın sularına gömülen tarihi köprü, yalnızca kentin kentinin iki yakasını değil kentte hala bir ortada yaşayan Boşnak ve Hırvat halklarını da birleştiriyor.Şehrin Boşnak ve Hırvat mahallelerini de birbirine bağlayan tarihi köprü, asırlardır yavuz gençler tarafından bir atlama platformu olarak da kullanılıyor.

MOSTAR KÖPRÜSÜNÜN TARİHİ

Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından 1566 yılında Neretva Irmağı üzerine inşa edilen köprünün imalinde 456 kalıp taş kullanıldı. 24 metre yüksekliğinde, 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğindeki köprü Mostar kentine de ismini verdi. Asırlar boyunca Bosna Hersek’te müsamaha ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi köprü, sportmenler tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak da kullanıldı. Geleneğe nazaran kentin erkekleri, nişanlılarına cüretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atıyordu.

Tarihi köprü, Bosna savaşı sırasında Hırvat tank birliklerinin köprüye saldırmasıyla 9 Kasım 1993 tarihinde ırmağın sularına gömüldü.

MOSTAR KÖPRÜSÜNÜN YİNE İNŞASI

Mostar Köprüsü’nün tekrar inşasına, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA), UNESCO, IRCICA ve Dünya Bankası’nın dayanağıyla 1997’de başlandı.

Macar ordusu dalgıçlarınca özgün taşları ırmak yatağından bulunup vinçlerle çıkartılan köprü, inşaatının tamamlanmasının akabinde çok sayıda ülkenin üst seviye temsilcisinin de hazır bulunduğu bir merasimle, İngiltere Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde yine açıldı.

Köprü, 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.