Pcr testi nedir, nasıl yapılır? PCR ne demek? PCR testi ne kadar sürüyor, ücretsiz mi, ne kadar?

PCR testi ne kadar sürer, ne demek, nedir, nasıl yapılır? soruları araştırılıyor. PCR testi ile ilgili karar Kabine Toplantısında alındı. Peki ama aşı olmayanların yaptıracağı PCR testi nedir? İşte PCR testi hakkında bilgiler…

PCR testi ücretsiz mi ?

Sağlık Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’na dair açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Bakan Koca, “Yüz yüze eğitim kapsamında haftada 2 kez istenecek zorunlu PCR testi ücretsiz mi olacak” sorusuna Koca, “Devlet hastanelerinde ücretsiz olacak.” yanıtını verdi.

PCR testi nedir?

PCR testi, polimeraz zincir reaksiyonu anlamına gelmektedir. PCR adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak alınan örneklerde virüsün genetik materyalinin bulunup bulunmadığını tespit eder. Söz konusu genetik materyal virüsün RNA parçalardır. Diğer testlerin aksine vücudun normalde ürettiği antikorları değil de, virüsün doğrudan varlığını saptamaya yönelik bir testtir. Bu sebeple alınan örnekte virüsün varlığının bulunması gereklidir.

PCR testi nasıl yapılıyor?

PCR testi aslında koronavirüs tespiti için yapılan test ile aynıdır. Hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur. Antikor testi kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir