Rasim Özdenören’i yayıncı ve muharrir dostları anlattı

Özdenören’in külliyatının yer aldığı İz Yayıncılık’ın sahibi Eren Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Özdenören’in kuruluşundan beri İz Yayıncılık için istikamet belirleyici müelliflerden olduğuna işaret ederek, “Sadece edebiyat değil, kurgu dışında da fikir dünyamızla ilgili tüm kitaplarda yönlendirici oldu. Bir muharrir yayınevi bağından fazla bizim rehber olarak gördüğümüz birkaç şahıstan biriydi.” tabirlerini kullandı.

Kahraman, Özdenören’in çok çalışkan bir müellif olduğuna dikkati çekerek, “Gece saatlerinde bile çalışırdı. Bütün kitaplarını son 2 yıldır baştan gözden geçiriyordu ve yine basılmasından evvel lisan manasında da güncelliyordu. Tam pandemiden evvel başlamıştı bu hafta da nihayete ermişti. Olağan biraz yavaş ilerledi süreç zira son 3 yıldır tahminen de hastanede kaldığı müddet evdekinden fazladır. Bu rahatsızlıklarına karşın tüm yapıtlarıyla tek tek ilgilendi. “İlk Öyküler” ve “Kör Pencereler” isminde 2 yeni kitabı vardı. Olağanda yaz ayında kitap basılmaz lakin ‘Sağlığım pek yeterli değil görmek istiyorum’ diyerek rica etmiş, geçtiğimiz mayıs ayında iki kitabı birden çıkartmıştık. Merhum Asım Gültekin’in vefatına çok üzülmüştü, o vakit 80 yaşındaydı ve o yaşta bir mecmua çıkartmayı planlıyordu burada.” dedi.

– “Çok disiplinli bir yazardı”

Rasim Özdenören’in kitaplarının editörü Hamdi Akyol da yayıncılık ömrünün Özdenören ile bir arada geçtiğini belirterek, “Onun bütün kitaplarının tasarımı bana aittir, 39 kitabından 35 adedinin editörlüğünü de yaptım. Ömrüm Rasim Ağabeyle geçti diyebilirim.” biçiminde konuştu.

Akyol, Özdenören’in çizgisinden hiç bir vakit taviz vermediğini de söyleyerek, “Tek başına dahi olsa hak ve hakikat bildiğini son nefesine kadar haykırdı. Çok disiplinli bir yazardı. Onun kitaplarında yeni sözlerle karşılaştığımda mümkün olduğunca lisanımıza ilişkin zenginliğin ögelerini kullanmaya uğraş ettiğini söylerdi. 3 sözde tabir edilecek bir şey 5 sözde tabir edilirse berbattır halinde bir yaklaşımı da vardır.” bilgisini paylaştı.

1996 yılına kadar İz Yayıncılık Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Hüsrev Erdem ise, Özdenören’in İz Yayıncılık ile 1991 yılında tanıştığını tabir etti. Gurur, Rasim Özdenören’in tüm yapıtlarını yayınlamak üzere Ahmet Şişman’la telif görüşmesinden bahsederek, şu bilgileri verdi: “Bir lokantada oturmuştuk, o gün naifliği ve nezaketli tutumlarını hatırlıyorum. Allah rahmet eylesin, yapıtlarıyla anılacak güzide yazarlarımızdandı.”

– “Her kriz ve sorunun üstesinden gelebilecek ipuçları yakalar ve çözerdi”

Hece Yayınları sahibi Ömer Faruk Ergezen, Hece Mecmuası Genel Yayın Direktörlüğü yapan Özdenören’in çok zeki ve istikrarlı bir adam olduğuna değinerek, “Muhakeme gücü çok kuvvetliydi, biliyorsunuz kendisi hukukçudur. İncelikleri çok âlâ yakalayabilen hem tarihi anlamaya, okumaya çalışan hem de aktüeli takip eden uygun bir zihin yapısına sahipti. İnsan alakaları olağanüstü ileri seviyede, olumsuz hiçbir şey konuşmazdı. Her kriz ve sorunun üstesinden gelebilecek ipuçları yakalar ve çözerdi.” dedi.

Dergi için yazı gerektiğinde Özdenören’in müellifleri aradığını aktaran Ergezen, “Zerre kadar kıskançlığı yoktu yahut çok kıskançtı lakin bunu göstermezdi. İnsanların yetişmesi, etrafındakilerin gelişmesi için elinden gelen her şeyi yapardı. Benliği, egosu çok güçlüydü lakin tıpkı vakitte çok mütevazıydı. Özel sayımıza genel yayın direktörü olarak yazı yazmıştı, arkadaşlara verirdi okumaları için. Değişiklik istendiğinde ‘Önemli olan mecmuadır, nasıl istiyorsanız o denli olsun.’ kaygısı.” diye konuştu.

– “İnsanın ruhuna hitap eden ve yoğunluğu olan yeni metinler ortaya koydu”

Yazar Ali Haydar Haksal da, Özdenören’in ustası olduğunu vurgulayarak, şöyle kıymetlendirdi:

“Öyküde bir neslin üzerinde önemli manada tesiri vardır. Türk edebiyatında bilhassa toplumcu gerçekçi, köylü personel, ağa maraba ikilemleri üzere dar bir alana sıkıştığı devirde Rasim Özdenören hikayesi bir yenilik oldu. Kasaba edebiyatı tanımlamasındaki Anadolu beşerinin saflığını ortaya koyan orijinal bir bakış getirdi. Anadolu insanın geçirdiği zorlukları insanın metafizik derinliğiyle birlikte ağır bir biçimde ortaya koyan ustalarımızdan birisiydi. İnsanın ruhuna hitap eden ve yoğunluğu olan yeni metinler ortaya koydu. Türk edebiyatında bir dönüm noktası olarak tabir edebilirim, Allah rahmet eylesin.”

Yazar Ersin Nazif Gürdoğan, Rasim Özdenören’in Türk edebiyatının gül yetiştiren insanlarından olduğunu vurgulayarak, “Ardında yapıtlarıyla birlikte kendisini izleyen hikayeciler, denemeciler, romancılar bıraktı. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Fazilet Bayazıt ve Akif İnan üzere rahmetle, hürmetle ve sevgiyle anılacak, defterini kıyamete kadar açık tutacak eserler verdi. Türk ve İslam dünyasının başı sağ olsun. Önümüzdeki yıllarda onun yazdıkları daha da kıymet kazanacaktır. Rasim Özdenören yeni bir devrin öncülerinden olmuştur, gelecek yıllarda da kitaplarıyla kendisinden bahsettirecektir. Allah rahmet eylesin.” tabirlerini kullandı.

Yazar Kemal Sayar da öğrencilik yıllarında birinci okuduğu yapıtların Rasim Özdenören’in kitapları olduğunu belirterek, “Rasim Ağabey’i Ankara’da öğrenci olduğum yıllardan itibaren tanıyorum. Yapıtlarını okuyarak büyüdük. Yumuşak mizaçlı, munis, yardım sever, gençlere her vakit yol göstermeye çalışan tertemiz tabiatlı bir insan olarak hatırlanacaktır. Onun yazdığı eserler birkaç jenerasyonun kendisini eğitmesinde rehberlik yaptı. Hikayeciliği çok üst seviyedeydi, gerçek bir edebiyat adamıydı. Yeri doldurulamayacak bir müellif, gül yetiştiren bir adamdı.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.