Rusya’dan çıkan şirketlere Nestle, Philip Morris ve Sony de katıldı

Ukrayna’yı işgale girişen Rusya’ya ülke bazında ve uluslararası toplumlardan gelen yaptırımların yanı sıra iş dünyasından da yatırımlarını askıya alma eylemleri sürüyor. Son olarak Nestle, Philip Morris ve Sony de Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alan şirketler arasına katıldı. 

Merkezi İsviçre’de bulunan Nestle’den yapılan açıklamada, Ukrayna’ya yönelik saldırısının ardından şirketinin Rusya’daki sermaye yatırımının askıya alındığı bildirildi.

Şirketin Rusya’daki tüm reklam faaliyetlerini de çektiği belirtilen açıklamada, ancak ülkede temel gıda ürünlerinin tedarikinin sağlanmaya devam edileceği aktarıldı.

ABD’li Philip Morris’ten yapılan açıklamada da tüm yeni ürün lansmanları, inovasyon ve üretim yatırımları dahil Rusya’da planlanan yatırımların askıya alındığı duyuruldu.

Şirketin Rusya’daki üretim operasyonlarını küçültme planlarını da devreye soktuğu belirtilen açıklamada, gelişmelerin izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

Daha önce Rusya’daki film gösterimini durdurduğunu açıklayan Sony ise ülkedeki tüm PlayStation satışlarını askıya aldığını bildirdi.

Şirketin konuya ilişkin açıklamasında, tüm yazılım ve donanım sevkiyatlarının, Gran Turismo 7’nin lansmanı ve Rusya’daki PlayStation Store operasyonlarının askıya alındığı aktarıldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alan veya sonlandıran küresel şirketlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Teknolojiden gıdaya kadar, Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya aldığını duyuran onlarca şirketler arasına son olarak McDonald’s, Starbucks, Coca-Cola ve Pepsi katılmıştı. 

Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan uluslarası dev şirketler

McDonald’s, Microsoft, Apple, Tiktok, Mercedes Benz, Jaguar Land Rover, GM, Aston Martin, Rolls-Royce, Volkswagen, BMW, H&M, Airbub, Burberry, BP, Shell, ExxonMobil, McKinsey, Equinor, Warner Bros, Disney, Sony, Netflix, Danone, McDonald’s, Starbucks, KFC, Coca-Cola, Pepsi. Nestle, Philip Morris. 

KFC’den kritik Rusya kararı!

 

Coca-Cola Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı

 

Starbucks, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı

 

Danone Rusya’daki yatırımlarını askıya aldı

 

TikTok ve Netflix, Rusya’daki hizmetlerini askıya aldı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.