Rusya’nın Ukrayna’yı yenmesi Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Forbes, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye’ye olası etkilerini mercek altına aldı…

Forbes, “Rusya’nın Ukrayna’yı yenmesi Türkiye’nin drone programına ciddi bir zarar verebilir” başlığı altında son yaşananları değerlendirerek kapsamlı bir analiz yayınladı. Makalede, “Eğer Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy hükümetini yenerse bu Türkiye’nin drone programı ile birlikte diğer askeri hava sistemleri projelerinde büyük bir sıkıntıya sebep olur. Ankara ve Kiev’in birlikte drone üretmek gibi büyük planları vardı” yorumu yapıldı.

Türkiye’nin son yıllarda en az 20 İHA ve SİHA sattığına dikkat çekilirken bunların Rusya ile savaşta aktif olarak kullanıldığı belirtildi. Ukrayna’nın ayrıca Türkiye’ye motor tedarik ettiği de belirtilirken savaştan önce iki ülke arasındaki iş birliğinin genişlediği de aktarıldı.

Fransız medyasından Türk SİHA’larına büyük övgü

 “ İHA VE SİHA ÜRETİMİ SEKTEYE UĞRAYABİLİR”

Forbes’a konuşan uzmanlar, ” Rusya, Türkiye ile iş birliği yapan Zelenskiy hükümetini değiştirerek Türkiye yerine Rus şirketlerini onun yerine koymayı planlıyor. ABD ve AB’nin yaptırımlarıyla birlikte savaştan sonra Türkiye’nin Rusya destekli bir Ukrayna rejimiyle iş yapması çok zor olacak” yorumunu yaptı.

Ukrayna’da yaşanan krizin Türkiye’deki İHA ve SİHA üretimini de sekteye uğratabileceği belirtilirken bu sebeple ticaretin de yavaşlayabileceğine dikkat çekildi. Dergiye konuşan uzmanlar, Türkiye’nin askeri-teknik partneri Ukrayna’nın olası bir kaybı durumunda farklı alternatiflere yönelebileceğini de belirtti.
(Sözcü)

Rusya’nın saldırıları sonrası Ukraynalı milyarderin serveti eridi

Rusya yüzünden Almanya silaha sarıldı

Savaşın nedeni Putin’in hastalığı mı?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.