Rusya’nın yeni silahı “robot köpek” tartışma yarattı

Rusya’da Devlet Lideri Putin’in de katıldığı silah fuarında tanıtılan robot köpek tartışmalara yol açtı. Ninja kıyafeti giymiş ve sırtında tanksavar silah taşıyan robot köpeğin aslında Rus değil Çin üretimi olduğu tez edildi.

Rusya’nın başşehri Moskova’da bu hafta düzenlenen silah fuarında, tanksavar silah ateşleme özelliğine sahip robot köpek, Rusya’nın en dikkat çeken yeni silahı oldu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin paylaştığı Ninja kıyafeti giymiş robot köpeğin görüntüsü, toplumsal medyada da büyük ses getirdi. Art tarafında tanksavar silahının bulunduğu robot köpek, aslında kamera olan gözleriyle etraftaki amaçları belirleyebiliyor. Dört ayağı üzerinde ya da yerde sürünerek hareket robot köpeğin yaratıcıları, robotun silah sevkiyatında kullanılmasının planlandığını, ayrıyeten acil durumlarda kurtarma operasyonlarında da kullanılabileceğini belirtti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Army-2022 Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Rus silahlarının modernizasyonunu överek “Bazı silahlarımız Batı’dakilerin ilerisinde” demişti.

‘SİLAH DEĞİL OYUNCAK’

Öte yandan birtakım toplumsal medya kullanıcıları, robot köpeğin aslında Rus değil Çin üretimi olduğunu öne sürdü. Birtakım kullanıcılar da robot köpeğin bir oyuncağa benzediğini ve korkutucu bir silah olmaktan uzak olduğunu belirterek dalga geçti. Tartışmalar üzerine Rus üretici de robotta Çin teknolojisi kullanıldığını doğruladı.

Robot köpek Go1’i üreten Çinli şirket ise, Rus fuarında tanıtılan robotun kendisine ilişkin olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmadı lakin kendi robotlarının yalnızca sivil hedefli olarak kullanıldığını duyurdu. Çinli Unitree şirketi, Rusya’ya eser satmadıklarını ve robotlarının askeri maksatla kullanımına karşı olduklarını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.