Şahan Gökbakar’dan iktidara KYK faizi yansısı: Yapılandırma falan değil, silmeniz lazım

Öğrenim görürken Kredi Yurtla Kurumu’ndan (KYK) geri ödemeli kredi alan 5 milyonu aşkın öğrencinin gözü yarınki Bakanlar Toplantısı’ndan sonra yapılacak açıklamada.

Öğrencilerin yüksek faizleri gösteren dekontlarını Twitter’da gündeme getirmesinin akabinde CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu başta olmak üzere birçok siyasi isim de faizlerin silinmesi için iktidara davet yapmıştı. Kılıçdaroğlu gençlere seslenerek “Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; kelamını verdiğim üzere, sizden yalnızca ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda” çıkışının akabinde iktidardan düzenleme sinyali gelmişti.

KYK borçlarına ait, “Gençlerimizi faize kurban etmeyiz” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Toplantısı’nın akabinde yeni bir faiz hesaplaması ya da yeni bir ödeme takvimi seçeneklerini duyurması bekleniyor.

‘KYK BORÇLARINI YAPILANDIRMA FALAN DEĞİL, SİLMENİZ LAZIM’

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar toplumsal medya hesabından KYK kredilerine gelen faizlere reaksiyon göstererek büsbütün silinmesi için davet yaptı.

Gökbakar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı:

“Bu KYK borçlarını yapılandırma falan değil, silmeniz lazım. Somali’ye 1 milyar dolar, sığınmacıya 40 milyar dolar, iş beşerinin vergi borcunu sil 1 milyar dolar… Lakin 27 bin TL verdiğin üniversite öğrencisinden, kendi evladından, faizle 70-80 bin TL iste! Akıl almıyor, vicdan kabul etmiyor. Borçların silinmesi derken ana paradan bahsetmiyorum natürel ki… Faizin silinmesinden bahsediyorum. 27 bin TL ana kredinin, geri alınırken faizle 80-90 bin TL olması olacak şey değil…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.