Scholz: Derhal ateşkes sağlansın

Ukrayna’daki savaşın kınanması konusunda hemfikir olduklarını söyleyen Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çatışmaları durdurması ve askeri kuvvetlerini geri çekmesi çağrısı yaptı.

Scholz, Polonya, Çekya ve Slovenya başbakanlarının Kiev’e gitmek istedikleri açıklamasını değerlendirerek, Ukrayna’ya çeşitli yollardan yardımcı olmanın faydalı olduğunu dile getirdi.

Tüm görüşme formatlarının kullanılması ve sürdürülmesinin önemine işaret eden Scholz, acil ateşkesin sağlanmasında ısrar edilmesi için hem Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski hem de Putin ile görüşme yapmanın doğru olduğunu vurguladı.

‘Ateşkes hemen sağlansın’

Scholz, sivillerin daha fazla tehdit altında kalmaması için ateşkesin “hemen” sağlanmasını talep etti. Görüşmede Orta Doğu barış sürecinin de ele alındığını bildiren Başbakan Scholz, bu bağlamda Alman hükümetinin İsrailliler ile Filistinliler arasında müzakere edilmiş iki devleti çözümü desteklediğinin altını çizdiğini anlattı.

Scholz, Suriye’deki krizin ortaya çıkmasının 11. yılına girildiğine işaret ederek, burada ancak Birleşmiş Milletler (BM) yönetiminde BM Güvenlik Konseyi’nin kararı kapsamında siyasi çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

‘Ürdün’e destek olmayı sürdüreceğiz’

Şansölye Scholz, Ürdün’ün önemli sayıda sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirterek, bu çabaların desteği hak ettiğini ve ülkesinin Ürdün’e destek olmayı sürdüreceğini kaydetti. Ürdün Kralı 2. Abdullah da Almanya ile ilişkileri genişletmek istediğini dile getirerek, enerji ve sağlık alanlarında imkanların bulunduğunu söyledi.

“Yeşil projelerde” iş birliği

İki ülkenin de iklim değişikliğiyle mücadele ettiğine değinen Kral Abdullah, Almanya ve Ürdün’ün “yeşil projelerde” iş birliği yapabileceğini ifade etti.

Kral Abdullah, ülkesinin özellikle Orta Doğu barış sürecinde barışçıl çözümler için çalışmaya devam edeceğinin altını çizerek, “Tüm bölgeye refah ve barış getireceksek, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış önem taşıyor” dedi.

Ürdün Kralı Abdullah, Ukrayna’daki krizi endişeyle takip ettiklerini kaydederek, bu ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterilmesinin önemine dikkati çekti.

Almanya Başbakanı Scholz Ankara’da

Putin, Macron ve Scholz ile görüştü

Scholz ve Macron’dan Putin’e ateşkes talebi

Putin ve Scholz görüştü

Scholz Rusya’dan enerji ithalatını destekledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.