Somali’deki Anadolu kartalları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Somali Türk Misyon Kuvveti Komutanlığı (STGK), Somali’nin nitelikli askeri işçi gereksiniminin karşılanmasına önemli katkı sağlıyor.

Liseyi bitiren Somalililerden sıhhat, fiziki yeterlilik, imtihan ve mülakat basamaklarını geçenler, intibak eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci olarak Anadolu Kışlası’ndaki STGK’ya kabul ediliyor. Askeri Okul Komutanlığı’nda subay ve astsubay, Birlik Eğitim Komutanlığı’nda ise komando taburları yetiştiriliyor. Subay ve astsubay öğrencileri okulda evvel 6 ay hızlandırılmış Türkçe eğitimi alıyor. Akabinde astsubaylara 1, subaylara 2 yıl eğitim veriliyor. x

Uygulamalı olarak yanaşık sistem, mekanik, nişancılık, atış ve muharebe eğitimi verilen öğrenciler yıl sonunda askeri eğitim kampı ve Somali birliklerinde kıta staj eğitimine alınıyor. Mezunlar bir sonraki etapta Türkiye’ye eğitime geliyor. Eğitimi tamamlayan erbaş ve erler ise Isparta’da 10 hafta komando eğitimine alınıp, başarılı olanlar komando brövesiyle Somali Ulusal Ordusu’nda misyona başlıyor.

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçe “kartal” manasına gelen “Gorgor Taburları”, ülkede güvenliğin sağlanmasında büyük rol üstleniyor. STGK Kumandanı Tuğgeneral Hakan Dinçer, şunları kaydetti: “7 iklim, 3 kıtaya barış, huzur ve adaleti getiren atalarımızdan aldığımız ilham, yüreğimizdeki cüret ve kahramanlık ateşiyle, dost ve kardeş Somali halkı ile Somali Silahlı Kuvvetlerinin her vakit yanındayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.