Tokat’taki Zile Kalesi’nde hafriyat çalışmaları başladı

Sezar’ın Kalesi olarakta bilinen Tokat’ta bulunan Zile Kalesi Anadolu’nun en hoş yapıtlarından birisi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ndeki öğretim üyelerinin yapacağı hafriyat çalışmalrı 3 hafta sürecek.

Zile Kalesi 4 bin yıllık tarihe sahip

Vali Numan Hatipoğlu, gazetecilere, Anadolu’nun tek dolma kalesi olarak bilinen 4 bin yıllık tarihe sahip Zile Kalesi’nde hafriyat, paklık ve belgeleme çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

200 bin lira ödenek ile çalışmalar başladı

Hatipoğlu, Anadolu’nun en hoş yapıtları ortasında bulunan, görkemi ve ihtişamı ile binlerce yıldır ayakta duran Zile Kalesi’nin antik tiyatro kısmında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce verilen hafriyat müsaadenin akabinde Valilikleri tarafından sağlanan 200 bin lira ödenekle çalışmaların başlatıldığını belirtti.

“Tokat, parlayan ylıdız”

Hatipoğlu, Tokat’ın tarihi, turizmi ve kültürüyle Karadeniz ve Orta Anadolu’nun parlayan yıldızı olmaya devam ettiğini lisana getirdi.


‘Kazılarda erken tunç devranına kadar ulaşılmış durumda’

AA’dan aktarıldığına nazaran, birçok medeniyete mesken sahipliği yapmış Tokat’ta arkeolojik kazılara kıymet verildiğine işaret eden Hatipoğlu, “Komana Antik Kenti’nde devam eden arkeolojik hafriyatlarda erken tunç devranına kadar ulaşılmış durumda. Sulusaray ilçemizde bulunan Sebastopolis Antik Kenti’ndeki kazılarımızın ivme kazanması için çalışmaları devam ettirmekteyiz.” dedi.

Kazılarla birlikte turizmin harektlenmesi hedefleniyor

Yeni bir hafriyat alanı olarak Zile Kalesi’nin tiyatro kısmında yüzey kazılarına başladıklarını anlatan Hatipoğlu, “Bu çalışma, birebir vakitte üniversitemizin arkeolojik hafriyat ve onarım çalışmalarında daha ehil eleman yetiştirmesine katkı sunacaktır diye kıymetlendiriyoruz. Zile’mize ve Tokat’ımıza iyi uğurlu olmasını diliyoruz. İnşallah hafriyatlar sonucunda bölge turizmimiz, bölge kültürümüz ve bölge tarihimiz, yeni yeni keşiflerle gün yüzüne çıkarılacaktır.” diye konuştu.

”Veni, vidi, vici”

Tarihi kaynaklarda, Roma İmparatoru Jül Sezar’ın Pontus asıllı Basforos Hükümdarı 2. Pharnake ile Zile Altıağaç mevkisinde çetin bir savaş yaptığı belirtiliyor. İki tarafın da büyük kayıplar verilen savaşı Sezar’ın kazandığı, bunun üzerine dünyaca ünlü “Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)” kelamını söyleyerek durumu Roma Senatosu’na bildirdiği söz ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.