Tunus’ta sinagoga silahlı saldırı: 4 ölü, 9 yaralı

Tunus’un Cerbe Adası’nda bulunan Garibe Sinagogu’na yönelik silahlı saldırıda dört kişi hayatını kaybetti, dokuz kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı, kendisi de güvenlik görevlisi olan saldırganın güvenlik görevlilerince öldürüldüğünü açıkladı.

Reuters’ın İçişleri Bakanlığı açıklamasından aktardığına göre, saldırgan, hac etkinliklerinin devam ettiği sinagoga saldırmadan önce, saldırı hedefiyle mühimmat elde etmek için bir iş arkadaşını öldürdü. Ardından sinagoga yönelen silahlı saldırgan ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada iki ziyaretçi, bir polis yaşamını yitirdi.

BEŞ GÜVENLİK GÖREVLİSİ, DÖRT ZİYARETÇİ YARALANDI

Silahlı saldırıda beş güvenlik görevlisi ve dört ziyaretçi de yaralanırken, Tunus Dışişleri Bakanlığı, öldürülen ziyaretçilerden birinin Fransa, diğerinin Tunus vatandaşı olduğunu açıkladı. Yaralananlar çevre hastanelerde tedavi altına alındı.

Yetkililer saldırının hangi saikle gerçekleştiğine henüz tespit edemezken, ülkede en son gerçekleştirilen büyük saldırılardan biri 2020 yılında ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen ve bir polis memurunun öldüğü patlamaydı. 2019 yılında Fransa Büyükelçiliği önünde yapılan iki intihar saldırısında da bir polis yaşamını yitirmişti.

ADA, AFRİKA’NIN EN ESKİ SİNAGOGUNA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

AA’nın paylaştığı bilgilere göre, Yunan, Roma gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan, yüz ölçümü yaklaşık 500 kilometrekare olan Tunus’un Cerbe Adası’nda, Afrika’nın en eski sinagogunun yanı sıra 366 cami ve mescit bulunuyor.

Müslümanlar ve Yahudiler tarafından çeşitli isimlerle anılan Cerbe Adası, “Camiler Adası”, “Havra Adası”, “El-Garibe Adası” olarak da biliniyor.

Çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan adada, denizden gelecek tehlikelere karşı Müslümanlar tarafından yer altında inşa edilen mescitler ve tarihi kuleler bulunuyor. 160 bin nüfuslu adanın çoğunluğunu Müslümanlar oluştururken, bin 200 civarında Tunuslu Yahudi yaşıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir