Türkiye’ye meydan okumuştu: Yunanistan’dan geri adım

Yunanistan Başbakanı Kiryos Miçotakis ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’yi maksat almış ve buna karşın stratejik ortak ABD’nin kongre üyeleri tarafından dakikalarda ayakta alkışlanmıştı.

Türkiye’de cephesinde bu durum reaksiyonlara neden olunca Yunanistan hükümeti geri adım atmak zorunda kaldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’ye bir zıtlıkları olmadığını savundu.

“NET BİR GARANTİ OLMALI”

Yunanistan’da yayın yapan Star TV’ye kendisinin ve Başbakan Kiryakos Miçotakis’in hafta başında ABD’ye yaptığı ziyarete ait değerlendirmelerde bulunan Dendias, Türkiye’nin ABD’den F-16 satın alma perspektifine ait soruya şu karşılığı verdi:

“Yunanistan, Türkiye ile aykırılık içerisinde değil. Lakin kolay bir şey söylüyor. Türkiye’nin bu silah sistemlerine sahip olması durumunda Türkiye’nin bu silahları Yunanistan’a karşı kullanmayacağına ait net bir garanti olmalıdır. Yunanistan, kendisine kelam düştüğü kadarıyla, şayet (bu sistemler) belirli bir vakit sonra bizi tehdit edecekse, Türkiye’ye silah sistemlerinin verilmesini ya da mevcut silah sistemlerinin güncellenmesini onaylayamaz.”

Dendias, Yunanistan’ın, ABD’nin Türkiye’nin düşmanı haline dönüşmesine ya da Türkiye’yi NATO’dan çıkarmasına yönelik bir beklentisi olmadığını belirterek, “Biz, ABD’den Milletlerarası Hukuk ve Deniz Hukuku konusunda net bir duruş bekliyoruz” diye konuştu.

Yunanistan’ın, ABD’nin bir “olay” durumunda müdahale etmesinden çok, olayın engellenmesine yönelik tavır sergilemesinden yana olduğunu kaydeden Dendias, ABD’nin Yunanistan’ı bu bahiste anladığını savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.