‘Uslu durun, çok hasta bakın, yoksa para vermeyiz yönetmeliği’

Resmi Gazete’de dün yayınlanan aile doktorlarının kontrat ödeme yönetmeliğine karşı çıkan Birlik Sıhhat Sen Genel Lideri Ahmet Doğruyol, bunun “Aile doktorlarına uslu durun, çok hasta bakın, yoksa para vermeyiz yönetmeliği” olduğunu söyledi.

Resmi Gazete’de dün yayınlanan Aile Hekimliği Kontrat ve Ödeme yönetmeliğine karşı çıkan Birlik Sıhhat Sen Genel Lideri Ahmet Doğruyol, “Bu yönetmelikle aile tabiplerimiz, hemşire, ebe, sıhhat memuru olan arkadaşlarımıza adeta ‘Uslu durun, çok hasta bakın, yoksa para vermeyiz’ denilmektedir” dedi.

Yaklaşık iki buçuk yıldan bu yana devam eden şiddetli bir salgın devrinden geçen sıhhat çalışanlarına başta Sıhhat Bakanı olmak üzere kimsenin sahip çıkmadığını belirten Doğruyol, “Birinci basamak esirgeyici sıhhat hizmetlerini en âlâ formda vererek asli vazifeleri vatandaşı hasta etmemek olan aile doktorlarımıza, poliklinik sayısının çokluğuna nazaran yani ne kadar çok hasta baktığına nazaran fiyat ödemek abesle iştigaldir” diye konuştu.

“ASIL YAPILMASI GEREKEN YAPILMIYOR”

Hizmeti aksatmamak kaydıyla asıl yapılması gerekenin yapılmadığını da kelamlarına ekleyen Ahmet Doğruyol şöyle devam etti:

“Kendisine bağlı olan nüfusun hami sıhhat hizmetlerini en güzel formda vererek, mümkün olduğunca vatandaşın hasta olmasını engelleyen doktorlarımıza performans verilmelidir.  Maalesef sıhhatte dönüşüm programıyla sıhhat çalışanlarımızın değersizleştirildiği, sıhhatte şiddetin arttığı, çalışanlarımızın itibarsızlaştırıldığı,   sıhhatin ticarileştirildiği, sıhhat çalışanlarımızın tükenmişlik sendromuna itildiği yönetmeliklere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Koruyucu sıhhat hizmetlerini bir kenara bırakarak, daha çok hasta bak, daha çok tetkik yap, daha çok ilaç yaz ve hiçbir şeye itiraz etme, sesini çıkarma, uslu çocuk ol, mantığıyla çıkartılmış olan yönetmelik, ağır çalışma şartları altında ezilen doktor ve hemşirelerimizin daha çok tükenmesi demektir.

Mevcut yönetmelikle, çocuklarımızın aşılarını yapan, hamilelerin takiplerini yapan, tek tek hastaları arayan, onları ömür uzunluğu koruyacak aşılarını anne ve babasından daha fazla takip eden, milyonlar çocuğumuzun otizm taramalarının, milyonlarca vatandaşımızın kanser taramalarının yapılması için fedakarca çalışan aile hekimliğinde misyon yapan doktor dışı sıhhat çalışanlarımız da yayınlanan yönetmelikle yok sayılmışlardır.”

“YARGININ İPTAL ETTİĞİ İHTAR PUANLARI YİNE GETİRİLMESİ HUKUKSUZLUK”

Daha yargının yeni iptal ettiği ihtar puanlarının, bu yönetmelikle tekrar tabiplerin önüne konarak ihtar puanı alırsan paranı keserim demenin hukuk dışı olduğunu da belirten Doğruyol, “Sağlık Bakanlığımızın öncelikli misyonu, gözetici sıhhat hizmetleri üzerine ağırlaşmak, vatandaşın erken teşhis ve tedavi hizmeti almasını sağlamak, son günlerde kamu hastanelerimizden randevu alamayan hastalarımıza hekim temin etmektir.

Aile hekimliğinde vazife yapan tabip ve hemşirelerimizin emeğini değersizleştiren, konuşma, çok hasta bak yoksa keserim maaşını zihniyetiyle sıhhat hizmeti sundurmaya çalışmak üzücüdür. Sıhhat bakanlığının asıl misyonu işçisini tehdit etmek değil, hem çalışanını sahip çıkmak, hem de toplumun sıhhatini korumaktır” dedi.

YAYINLANAN YÖNETMELİĞE NAZARAN YAPILAN HESAPLAMALAR

Yeni uygulamada ceza puanına nazaran kimin ne kadar alacağını açıklayan Doğruyol, “Ek ödeme olarak aile tabiplerine birinci takviye ödemesi yapılacak olup, takviye ödemesi alabilmeleri için ön kural ceza puanı almamış olmaktır. İlgili ayda ceza puanı almayan aile tabibine o ay 5 bin TL net ödeme yapılacaktır. 10 ihtar puanı alana bir ay, 20 ihtar puanı alana 2 ay, 21 ihtar puanı üstünde alana 3 ay dayanak ek ödemesi yapılmayacaktır. Bu dayanak ödemesini ceza puanlarına bağlamışlar.

Aile sıhhatinde çalışan sıhhat personellerimize; ceza puanı almayana net 400 TL, 10 ihtar puanı alana bir ay, 20 ihtar puanı alana 2 ay, 21 ihtar puanı üstünde alana 3 ay destekleme ek ödemesi yapılmayacaktır. Teşvik ek ödemesi; teşvik ek ödemesi aile tabibinin poliklinik sayısına yani günlük baktığı hasta sayısına bağlanmış olup, Günlük muayene sayısı ( rapor ve müsaadeler düştükten sonra aylık toplam muayene sayısının fiilen çalışılan gün sayısına bölünmesine göre) ortalama 41-50 muayene ortasında ise 1.200 TL, 51-60 muayene ortasında ise 2 bin 400 TL, 61-75 muayene  ortasında ise 3 bin 600 TL, 76 ve üzeri muayene  ise 5 bin TL aile doktoruna, sıhhat çalışanına ise, aile hekimliği muayene sayısı; 40- 60 ortasında ise 200 TL,  61  ve üzerinde ise 400 TL teşvik ek ödemesi yapılacaktır.

Talebimiz mevcut yönetmeliğin  ceza puanı ve poliklinik sayısına endekslenmeden doktor dışı sıhhat çalışanlarımızın da varlığını kabul eden biçimde revize edilmesidir” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.